وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت خبر داد:

قدیمی ترین مجموعه آموزش پزشکی جهان در اصفهان احیاء می شود

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اعلام بازدید از مدرس ابن سینا در اصفهان گفت: طبق اطلاعات به دست آمده قدمت این مدرس 165 سال از اولین بنای آموزشی دانشگاه آکسفورد بیشتر و درواقع قدیمی ترین بنای آموزش پزشکی برجای مانده در دنیا است.

به گزارش وبدا به نقل از ایمنا، دکتر سید محمدهادی ایازی در حاشیه بازدید از مَدرَس ابن سینا گفت: درصورتی که این مدرس به عنوان محلی که آموزش پزشکی در آن ارائه می شده محسوب شود، قدمت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به بیش از 990 سال قبل یعنی 1024 میلادی و ۴۰۳ هجری شمسی بازمی گردد.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت گفت: امروز پس از بازدید از این مدرس و ملاقات با همکاران در سازمان نوسازی بناهای تاریخی شهرداری اصفهان و با اجازه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رایزنی ها برای انعقاد تفاهم نامه با شهرداری اصفهان انجام شد.
دکتر ایازی افزود: طبق این تفاهم نامه که به زودی منعقد می شود، املاک این مکان توسط شهرداری اصفهان آزادسازی می شود و دانشگاه علوم پزشکی با حمایت وزارت بهداشت مرمت، بازسازی و ساخت و توسعه این مکان را برای احداث دانشکده طب ایرانی در محل مدرس ابن سینا انجام می دهد.


معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت تأکید کرد: با احداث این مرکز، مدرس ابن سینا به پایگاه آموزش طب ایرانی تبدیل می شود که علاوه برجذب گردشگران و بازدید از قدیمی ترین مجموعه آموزش پزشکی جهان و اضافه شدن دانشکده طب ایرانی به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی،به فعالیت بخش خصوصی و احیاء بناهای تاریخی اصفهان و گردشگری منجر می شود.

دکتر ایازی در خصوص زمان احداث این مرکز گفت: امیدواریم هرچه زودتر این تفاهم نامه میان "دکتر نوروزی" شهردار اصفهان و "خانم دکتر چنگیز" رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منعقد شود؛ درصورتی که شهرداری آزادسازی املاک را انجام دهد، دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت می توانند هرچه سریع تر مرمت و ساخت این مکان را آغاز کرده و آن را به بهره برداری برسانند.

وی با اشاره به اولویت وزارت بهداشت در سال 97 تأکید کرد: اولویت وزارت بهداشت در سال 97 "اجتماعی شدن سلامت" با محوریت کانون های سلامت محلات و مجمع سلامت محلات است، هریک از این کانون ها گروه های مختلف مثل مادر و کودک، سالمندان، شهر عاری از دخانیات و بخش های دیگری دارند که در قالب این گروه ها مشارکت ساختارمندِ مردم در امر سلامت را ایجاد می کنند.
دکتر ایازی بابیان اینکه این کار مستلزم همکاری شهرداری کلان شهرها با وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است، ادامه داد: خوشبختانه این کار در شهرداری تهران در قالب 355 محله و در تبریز با 17 محله انجام شده و در شهر اصفهان نیز این برنامه پیش از این آغازشده بود.

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت اعلام کرد: درصورتی که این همکاری مشترک بین شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شود، عملاً مردم به صورت ساختارمند در حوزه سلامت فعال می شوند که این مسئله دربند 2 سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز مطرح شده و به این ترتیب، هم با اصلاح سبک زندگی، سلامت مردم ارتقا می یابد و هم از ظرفیت مردم، محلات و گروه های اجتماعی در سلامت جامعه و پیشگیری از بیماری ها استفاده می شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - ٠٩:٠٤ / شماره خبر: ١٧٤٣٦٥ / تعداد نمايش: 1634

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج