وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت:

آغاز مراقبت هاي تسکینی در بيش از ١٥ مركز سرطان كشور از تير ماه ٩٧

رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت با بيان اينكه در کشورهای پیشرفته، خدمات حمایتی و تسکینی سرطان در نظام شبکه بهداشت و درمان ادغام شده است، گفت: مراقبت در خانه، امکان مشارکت بیشتر خانواده را در پی خواهد داشت و لذا مي توان بيماران بيشتري را تحت پوشش قرار داد.

دكتر علي قنبري مطلق در گفت و گو با وبدا درخصوص اقدامات حوزه طب حمايتي و تسكيني گفت: یکی از چهار جزء اصلی کنترل سرطان، مراقبت های حمایتی و تسکیني است و باید در این حوزه گام های بیشتری برداشته شود.

وي گام اول را در راستای حمایت های تسکینی از بیمار، فراهم آوري امکانات و زیرساخت های لازم برای این برنامه قلمداد كرد و گفت: در مرحله بعد تامین نیروی انسانی توانمند در ابعاد مختلف ارائه خدمت باید مد نظر قرار گیرد و در نهایت خدمت را با یک دستورالعمل و استاندارد مشخص ارائه دهیم.

دكتر مطلق با اشاره به اين كه در حال حاضر شرایطی فراهم شده که بتوانیم بهتر از گذشته بر روي موضوع مهم مراقبت هاي حمايتي و تسكيني كار كنيم، درخصوص ابعاد مختلف طب تسكيني خاطرنشان كرد: ابعاد حمایتی و تسکینی سرطان همان ابعاد سلامت یعنی چهار جنبه سلامت جسمي، معنوي و اجتماعی است، چنانچه مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان ارائه شود علاوه بر بهبود كيفيت زندگي بيماران، شاهد بهبود شرايط درمان هاي علاج بخش و در نتيجه كميت زندگی آنها نیز خواهیم بود.

رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت تصريح كرد: مراقبت هاي حمایتی و تسکینی سرطان سطوح مختلفی دارد و محل ارائه خدمات این برنامه نیز انحصاری و محدود نیست و هرجایی که امکان ارائه این خدمت باشد مانند خانه، باید این خدمت، در اختیار بیمار قرار گیرد.

دكتر مطلق گفت: برای هر بیماری مزمنی بحث حمایتی و تسکینی اهمیت دارد و منحصر به سرطان نیست و هیچ محدودیت زمانی برای ارائه این خدمت برای ما وجود ندارد و ما زمان باقیمانده از عمر بیمار را برای ارائه این خدمت در نظر نمی گیریم. اگر گفته می شود که خدمات حمایتی و تسکینی از ابتدای بیماری ارائه شود به خاطر این است که در درجه اول بیماران نیاز به دریافت این خدمت دارند و دوم اینکه از انباشت نيازها و تحميل خدمات و هزینه های اضافه كاسته مي شود.

وي ادامه داد: طبق بررسی ها مراقبت در خانه امکان مشارکت بیشتر خانواده را در پی خواهد داشت و درصد بیشتری از بیماران را می توانیم از این طریق تحت پوشش قرار دهیم.

دكتر مطلق بر استفاده از ظرفيت كلينيك ها اشاره كرد و گفت: در حال حاضر می توان از کلینیک های موجود براي ارائه خدمات سرپايي استفاده کرد. همچنين اين كلينيك ها به عنوان هسته هدايت كننده خدمات در خانه و ارائه مشاوره تلفني عمل خواهند كرد و در صورت عدم وجود بخش بستری مستقل، می توان از تخت های موجود در بخش های رادیوتراپی و شیمی درمانی نیز استفاده کرد.

وي گفت: در حوزه آموزش، آموزش پرستار و پزشک عمومی در اولویت است و برای ارائه خدمات با کیفیت، تیم درمانی مشتمل بر پزشك عمومي و پرستار توسط يك پزشك انكولوژيست و يك پرستار آموزش ديده، هماهنگ خواهند شد و در آینده روانشناس، كارشناس تغذیه و گروهاي ديگر نيز به اين گروه اضافه مي شوند.

دكتر مطلق درخصوص وظايف تيم حمايتي و تسكيني گفت: ارزیابی بیمار و خانواده شامل برنامه ریزی و تصمیم گیری برای مراقبت های مورد نیاز بیماران، ارائه مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان ، تجویز و تزریق داروهای مورد استفاده در مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان، پیگیری وضعیت بیماران و مشاوره تلفنی 24 ساعته، مدیریت مراقبت در خانه بیماران نیازمند این نوع مراقبت، ارائه آموزش های لازم به بیمار، خانواده و مراقبین بیمار، ثبت مراقبت های حمایتی و تسکینی در سامانه مربوطه از جمله وظايف تيم مراقبت هاي حمايتي و تسكيني است.

وي همچنين درخصوص دوره هاي آموزشي و مهارتي حمايتي و تسكيني خاطرنشان كرد: پس از برگزاري دوره مهارتي و حرفه اي مراقبت هاي حمايتي و تسكيني در ارديبهشت و خرداد ٩٧ براي پزشكان عمومي و پرستاران معرفي شده، از تير ماه ٩٧ اين مراقبت ها در مرحله اول در بيش از ١٥ مركز سرطان كشور آغاز و سپس در ساير مراكز ارائه خواهد شد./٢٠٧

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٦ - ٠٨:٥٣ / شماره خبر: ١٧٤١٥٠ / تعداد نمايش: 1655

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج