وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رييس مركز مديريت پيوند و امور بيماري هاي وزارت بهداشت مطرح كرد:

انجام 66 مورد پیوند قلب در 6 ماهه اول سال جاري

  
رييس مركز مديريت پيوند و امور بيماري هاي وزارت بهداشت، گفت: انتظاری که از دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه پیوند قلب وجود دارد، ایجاد آمادگی 24 ساعته در 365 روز سال مراکز پیوند با تقسیم بندی مناسب بین افراد تیم (در ایام تعطیل رسمی طولانی) است. 
 
به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش در نشست آموزش کشوری هماهنگ کنندگان پیوند قلب، ضمن ارائه آمار میزان پیوند قلب در کشور به اهمیت جلوگیری از اتلاف قلب های مناسب با قابلیت پیوند پرداخت و گفت: در سال 1395، در 5 مرکز فعال تهران و 4 مرکز در سایر شهرهای کشور ، تعداد ١١٩ مورد پيوند قلب انجام شده است. همچنین در سال 1396  این تعداد به 144 پیوند در 6 مرکز فعال تهران و 4 مرکز در سایر شهرها رسیده است.  
 
وي افزود: همچنين در 6 ماهه اول سال جاری 66 مورد پیوند قلب در 6 مرکز فعال در تهران و 4 مرکز در دیگر شهرها انجام شده است.
 
رييس مركز مديريت پيوند و امور بيماري هاي وزارت بهداشت تصريح كرد: تعداد قلب های مناسب پیوند شده در شش ماهه اول سال 97 در حدود 90.5 درصد بوده و تنها 9.5 درصد این قلب ها اتلاف شده است. در حالی که این میزان برای سال های 95 و 96، حدود 80 درصد بوده و حدود 20 درصد قلب های مناسب پیوند، بدون اهدا از بین رفته اند.
 
دكتر شادنوش گفت: در مجموع 67.8 درصد بيماران نيازمند پيوند قلب در انتظار پیوند بوده، 12.7 درصد قبل از پیوند فوت شده اند و برای 19.5 درصد نیز، پیوند صورت گرفته است.
 
وي با بيان اينكه در حال حاضر حدود 561 نفر در کشور در انتظار پیوند قلب هستند که از این میزان 116 نفر در سن زیر 18 سال و 445 نفر بالاتر از این سن قرار دارند، خاطرنشان كرد: انتظاری که از دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه پیوند قلب وجود دارد، ایجاد آمادگی 24 ساعته در 365 روز سال مراکز پیوند با تقسیم بندی مناسب بین افراد تیم ( در ایام تعطیل رسمی طولانی) است.
 
رييس مركز مديريت پيوند و امور بيماري هاي وزارت بهداشت گفت: تقویت و به روز رسانی لیست انتظار مراکز، یکسان سازی و اجرای دقیق پروتکل قبول قلب، ارائه دانش و ایجاد آگاهی مناسب و کافی به بیمار در لیست انتظار پیوند، همکاری نزدیک دو تیم نارسایی قلب، جراح قلب و رابطین اهدای عضو مربوطه، بکارگیری مباحث آموزش داده شده در فرآیند ثبت تا پیوند بیماران از جمله انتظارات مركز مديريت پيوند وزارت بهداشت از مراکز پيوند دانشگاه ها است./٢٠٧/٢١٩

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ آبان ١٣٩٧ - ١٠:٠٠ / شماره خبر: ١٨٣٥٠٢ / تعداد نمايش: 713

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج