وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر و 249 پلی کلینیک تخصصی برای فعالیت پزشکان

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: طرح تحول سلامت با هدف پوشش کامل خدمات و دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات و مراقبت های با کیفیت سلامت، حفاظت مالی از مردم، ارتقای کیفیت خدمات درمانی و مدیریت منابع و افزایش بهره وری شکل گرفته است.
 
به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در گردهمایی مدیران بیمارستانی و مدیران پرستاری بیمارستان های سراسر کشور  درخصوص نتایج اجرای طرح تحول سلامت اظهار داشت: توسعه زیرساخت ها، توزیع عادلانه خدمات، تعریف بسته های خدمت، اصلاح تعرفه ها و فرآیندهای موجود و توانمندسازی نیروی انسانی به عنوان راهبردهای اصلی طرح تحول سلامت، مد نظر قرار گرفته است.
 
وی در ادامه افزود: از زمان استقرار طرح تحول سلامت تاکنون، سهم مردم از هزینه بستری از 37 درصد به 5 درصد برای روستاییان و 10 درصد برای شهرنشینان کاهش یافته است. همچنین از 35 میلیون و 500 هزار  بیمار بستری حمایت مالی صورت گرفته است. همچنین کاهش ارجاعات مردم برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به بیرون از بیمارستان ها از دیگر دستاوردها بوده است.
 
دکتر جان بابایی با بیان اینکه طی این طرح بیش از 2 میلیون زایمان طبیعی به صورت رایگان در کشور انجام شده است، گفت: این طرح سبب شده که شیب سزارین که در کشور و پیش از اجرای طرح تحول سلامت در حال افزایش بود، به میزان 6.5 درصد کاهش و میزان سزارین روند نزولی  یابد. همچنین به بیش از 700 هزار مادر باردار جهت توانمندسازی برای باروری و زایمان طبیعی آموزش های رایگان داده شده است.
 
وی با اشاره به اینکه در زمینه هتلینگ بیمارستان ها تغییرات بسیار ملموسی طی اجرای طرح صورت گرفته که مصادیق عینی آن در اکثر بیمارستان های کشور قابل مشاهده است، بیان کرد: در این برنامه بیش از 2 میلیون و 700 هزار متر مربع از فضای بستری، بازسازی شده و 45 هزار تخت بیمارستانی کشور با استفاده 100 درصدی از تولیدات داخلی به صورت کامل نوسازی شده اند. همچنین توزیع 130 هزار قلم تجهیزات هتلینگ و تامین 75000 قلم تجهیزات پزشکی سرمایه ای برای بیمارستان های موجود و جدیدالاحداث جهت ایجاد رفاه و حفظ کرامت بیماران نیز صورت گرفته است.
 
معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: بیش از 90 درصد مراجعات مردم درخصوص دریافت خدمات سرپایی است، از این رو برنامه ارتقای کیفیت ویزیت با انجام 13 میلیون بار ویزیت توسط 14000 متخصص و فوق تخصص در 385 شهر کشور با نرخ ارزان دولتی و با تمرکز بر دسترسی اقشار محروم تاکنون انجام شده است. راه اندازی کلینیک ویژه  در 128 شهر و 249 پلی کلینیک تخصصی برای فعالیت پزشکان نیز ایجاد شده است.
 
دکتر جان بابایی در ادامه این نشست عنوان کرد: 39 پایگاه اورژانس هوایی با هدف دسترسی مردم  در مناطق صعب العبور به خدمات درمانی راه اندازی شده است که تا کنون انتقال 13079 بیمار و مصدوم طی 9022 سورتی پرواز انجام شده است.
 
به گفته دکتر جان بابایی، هدف گذاری دیگر در طرح تحول سلامت، ساخت و گسترش اورژانس بیمارستان ها بوده که طی اجرای آن، 125 بخش اورژانس ییمارستانی ساخته شده و 1500 تخت اورژانس به بیمارستان های کشور اضافه شده است. همچنین بهسازی و استانداردسازی 180 بخش نیز انجام شده و 2400 تخت نیز به بخش های مراقبت ویژه کشور افزوده شده است.
 
وی با بیان اینکه طی اجرای برنامه حمایت از ناباروری پوشش 85 درصدی هزینه های ناباروری با تعرفه دولتی صورت گرفته است، گفت: 17 مرکز جدید نیز در این زمینه ایجاد و 24 مرکز هم، توسعه و تجهیز شده است.
 
دکتر جان بابایی گفت: بهره مندی 35000 نفر از خدمت پیشرفته و حیات بخش PCI  Primary و 3500 نفر از خدمت ترومبولیتیک تراپی از دستاوردهای بسیار مهم طرح تحول سلامت در قالب اجرای دو برنامه مدیریت درمان سکته های قلبی و مغزی بوده است.  
 
معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در ستاد طرح تحول سلامت و به صورت متناظر در دانشگاه ها 5 کمیته به منظور حفظ دستاوردهای طرح تشکیل شده است، اظهار داشت: این کمیته ها شامل کمیته مدیریت منابع و مصارف، پایش و نظارت، دارو، تجهیزات و لوازم پزشکی، بیمه سلامت و فناوری اطلاعات است. 
 
وی با بیان این مطلب که اقدامات و فعالیت های جاری حوزه درمان نیز با تمرکز بر سطح بندی خدمات و نظام ارجاع، تدوین و استقرار راهنماهای بالینی و بحث مربوط به قواعد الکترونیک، در حال اجراست، تصریح کرد: در زمینه سطح بندی چینش تخت، نیروی تخصصی و نوع خدمات درمانی مد نظر بوده است. همچنین 250 گایدلاین های بالینی نیز برای خدمات پرتواتر و پر هزینه به کمک انجمن ها و برد تخصصی هر رشته تدوین و ابلاغ شده است. 
 
دکتر جان بابایی در ادامه افزود: راهکارهای نیز به صورت منتخب درخصوص طرح تحول توسط بیمارستان ها ایجاد شده است. راه اندازی مراکز جراحی محدود، صدور کارنامه عملکردی ماهانه برای پزشکان معالج، تدوین فرمولاری داروئی برای بیمارستان، طراحی داشبورد بیمارستانی برای هر بخش، مدیریت خدمات گلوبال، استحقاق سنجی و رفع هم پوشانی بیمه ای از جمله این راهکارها بوده است.
 
معاون درمان در پایان خاطرنشان کرد: هنر پزشک و بیمارستان این است که بتواند میانگین هزینه را کاهش دهد تا تعداد بیشتری از افراد، خدمات را دریافت کنند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١ آبان ١٣٩٧ - ١١:٤٦ / شماره خبر: ١٨٢٦٧٨ / تعداد نمايش: 293

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج