وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس شورای انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت:

شوراهای انضباطی، تضمین‌کننده سلامت دانشگاه و نماد قضاوت عادلانه هستند / از روند روبه رشد قانون‌گرایی در شوراهای انضباطی رضایت دارم

 
 
رییس شورای انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به رضایت‌مندی بیش از ۷۰ درصدی محکومین شوراهای انضباطی از نحوه رسیدگی به پرونده‌ها، گفت: شوراهای انضباطی، تضمین‌کننده سلامت دانشگاه و نماد قضاوت عادلانه هستند و «رضایت حداکثری دانشجویان محکوم در شوراهای انضباطی از روند دادرسی» نشان از افزایش قانون‌گرایی در این شوراها دارد و من از این روند روبه رشد قانون‌گرایی رضایت دارم.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس شورای انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در همایش سالانه و کشوری دبیران شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی با ابراز خرسندی از حضور در جمع دبیران شوراهای انضباطی، اظهار داشت: مسئولیتی که شما بر عهده گرفته‌اید در یک سو حقوق دانشجویان را به دنبال دارد و در طرف دیگر، حقوق دانشگاه را دنبال می‌کند. در حقیقت شما از شان، منزلت و حرمت دانشگاهیان حراست و محافظت می‌کنید.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، فعالیت در شورای انضباطی را مانند دیگر حوزه‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، کاری سخت توصیف کرد و گفت: در چهار سال قبل زمانی که به صورت میدانی از دانشگاه‌های مختلف اطلاعات کسب می‌کردم و بنا بود در جمع دبیران شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی حاضر شوم، با انبوهی از مشکلات روبه رو بودیم که یکی از مهمترین‌ آنها بی‌عدالتی بود. بی‌عدالتی‌هایی که شورای انظباطی دانشگاه‌ها عامل آن، بودند زیرا به صورت ابزاری در دست برخی افراد قرار داشت که قانون این جایگاه را برای آنها تعریف نکرده بود. 
 
رییس شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به مشکلات شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی در چهار سال گذشته، تصریح کرد: مشکلات در این حوزه به قدری زیاد بود که نمی‌دانستیم از کدام قسمت باید به رفع مشکلات بپردازیم. قصد نداریم بگوییم که هم‌اکنون سیستم انضباطی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دانشگاه و ستاد، نمره عالی می‌گیرد، اما به قدری وضعیت خوب شده است که امروز در جمع شما، مطلب مهمی به عنوان یک مشکل اساسی در این حوزه جهت بیان وجود ندارد. اکنون شبکه‌ای دانشجویی که به ما مشکلات کف دانشگاه را انتقال داده، نشان می دهد که مشکلات تا حد زیادی کم شده است و گاه در عرض شش ماه، شکایتی درخصوص شورای انضباطی دانشگاه‌ها به دست ما نمی‌رسد.
 
دکتر فراهانی با ابراز خرسندی از نتایج بدست آمده از نظرسنجی «میزان رضایتمندی محکومین شوراهای انضباطی از نحوه رسیدگی به پرونده‌ها» از سوی شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت، گفت: در نظرسنجی که در سال گذشته از محکومین شوراهای انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور صورت گرفت، مشخص شد بیش از ۷۰ درصد محکومین از روند دادرسی رضایت دارند.
 
وی تصریح کرد: کدام سیستم قضایی و شبه قضایی در کشور تاکنون از محکومان، نظرسنجی کرده است که مشخص کند محکومان از نوع آئین دادرسی و نحوه برخورد رضایت داشته‌اند یا خیر؟ این اتفاق در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رخ داده است که این مهم به دلیل دقت و ملاحظه‌ای است که این معاونت درخصوص شوراهای انضباطی داشته و دارد.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به این نکته که تلاش داریم تا شورای انضباطی عامل اجرای وظایف نهادهای دیگر نشود، بیان کرد: برخی نهادها وظایفی دارند و فکر می‌کردند شورای انضباطی ابزار آن‌ها برای انجام این وظایف است. ما در واقع کاری کرده‌ایم که شوراهای انضباطی تبدیل به مکان‌هایی شوند که متخلفین از آن حساب ببرند و دیگران نیز جو رعب و وحشت سابق را نسبت به این شورا نداشته باشند.
 
معاون وزیر بهداشت جایگاه شورای انضباطی در دانشگاه‌های علوم پزشکی را جایگاه رفیعی دانست و با اشاره به مشکل قرار نداشتن پست برای دبیران شورای انضباطی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: مگر می‌شود شورای انضباطی که براساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفته است در سیستم تعریف نشود؟ من این موضوع را نمی‌دانستم و دانشگاه‌ها نیز این مشکل را منعکس نکرده‎اند، بنابراین این موضوع را حتما پیگیری خواهیم کرد.
 
رییس شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه برخورد با متخلفین در شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی باید اخلاق مدارانه و همره با رافت اسلامی باشد، خاطرنشان کرد: سعی و تلاشی که شما انجام داده‌اید موجب نزدیکی جایگاه شوراهای انضباطی به جایگاه اصلی خود شده است و اینکه حس می‌شود در شوراهای انضباطی عدالت در حال انجام است، همسنگ تحولات دیگر قسمت‌ها در معاونت‌ها دارای ارزش و احترام است.
 
دکتر فراهانی جایگاه شورای انضباطی را در کنار دیگر بخش‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی ویژه دانست و یادآور شد: جایگاه شما بسیار مهم است و بر این اساس، نباید هرگز دچار خودکم بینی شوید زیرا شما از یک طرف سلامت دانشگاه را تضمین کرده و از دیگر سو، نمادی از قضاوت عادلانه هستید. قضاوتی که در جامعه شاید از سوی برخی نهادهای ذی ربط آنگونه که باید به آن بها داده نشده است.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، رفتار با عدالت و کرامت همراه با حفظ شئونات اسلامی را به نوعی عامل ایجاد محبوبیت و وجاهت دانست و متذکر شد: به اعتقاد من، جریان کلی در شورای انضباطی به همین شکل بوده است، اگر چه نمی‌خواهم بگویم قضاوت من کاملا صحیح است و ما رصد بسیار قوی از عمیق ترین لایه‌های اتفاقات در دانشگاه داشته‌ایم، اما شعار معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مشتری مداری بوده است و بر این اساس به دانشجویان خدمت ارائه می‌دهیم تا از ما راضی باشند که نتیجه نشان می‌دهد از سوی شما بر روی این کار اهتمام شده است.
 
معاون وزیر بهداشت به پرونده‌هایی که در جلسه شورای مرکزی وزارت بهداشت مورد بررسی قرار می‌گیرند اشاره کرد و گفت: افرادی که به شورای انضباطی می آیند حقوقدان مسلط نیستند و این شما هستید که با اجرای درست قانون کار را به خوبی پیش می‌برید.
 
رییس شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت در پایان با تاکید بر این نکته که در دو طرف جایگاهی که شما هستید، حق الناس قرار دارد، بیان داشت: در جایگاهی که شما قرار دارید، اگر کوچکترین اشتباهی صورت گیرد و موجب انحراف فردی شوید، باید در پیشگاه خداوند پاسخگو باشید زیرا خداوند از قصور می گذرد، اما از تقصیر نخواهد گذشت و به همین جهت من در این جلسه حضور پیدا کردم تا از هم زحمات شما و هم از روند رو به رشدی که در این چهار سال طی کرده‌ایم، تشکر کنم./224/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧ - ١١:١٩ / شماره خبر: ١٨٢٦٠٤ / تعداد نمايش: 299

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج