وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت :

مشکلی در حوزه دارو از نظر قیمت و دسترسی به وجود نیامده است

 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در حال حاضر هیچ شرکت دارویی وجود ندارد که ادعا کند ارز 4200 تومانی به آن اختصاص نیافته است، افزود:  برای کنترل وضعیت دارو، سیستم رصد و رسیدگی سریع ایجاد کردیم و هر روز، این بازار رصد می شود و بانک مرکزی نیز همکاری بسیار خوبی برای تامین ارز دارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با تاکید براین که در شرایط کنونی نوسانات نرخ ارز، مشکلی در حوزه دارو از نظر قیمت و دسترسی به وجود نیامده است، گفت: وزارت بهداشت به همراه تولید و واردکنندگان دارو، به این جمع بندی رسیدند که کل افزایش دارویی در سال جاری، 9 درصد باشد که این دستاورد بزرگی است و در زندگی مردم تاثیر منفی ندارد.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در حال حاضر هیچ شرکت دارویی وجود ندارد که ادعا کند ارز 4200 تومانی به آن اختصاص نیافته است، افزود:  برای کنترل وضعیت دارو، سیستم رصد و رسیدگی سریع ایجاد کردیم و هر روز، این بازار رصد می شود و بانک مرکزی نیز همکاری بسیار خوبی برای تامین ارز دارد.
 
وی افزود: در بازاری با وسعت چند هزار قلم دارو، کمبود یک تا یک و نیم درصد دارو، اجتناب ناپذیر و قابل توجیه است و در برخی کشورها که خودشان تولیدکننده دارو هستند، ممکن است بین نیم تا یک درصد کمبود اقلام دارویی وجود داشته باشد. 
 
دکتر حریرچی افزود: مشکل ما در تامین برخی داروهای خارجی، مزمن است، چون قبل از نوسانات اخیر نرخ ارز برخی نمی گفتند که داروی خارجی می خواهیم، اما براساس مصوبه مجلس و قانون برنامه توسعه، باید از داروی ژنریک حمایت و آن را در کشور تامین کنیم. اگرچه در حال حاضر حتی داروهای برند ژنریک و خارجی را نیز تامین می کنیم، اما در مورد برخی داروهای خارجی ممکن است کمبودهایی داشته باشیم.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید براین که اگر دارو یا تجهیزاتی با نرخ دلار 4200 تومانی تهیه شده، باید با همان نرخ و سود منطقی به فروش برسد، گفت:  برخی واردکنندگان و تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی عنوان می کنند که یک کالا را با دلار 4200 تومانی به کشور وارد کرده و حالا باید با نرخ بیشتری آن را تهیه کنند، این موضوع استدلال نادرستی است و در برخی داروها و تجهیزات، اجازه واردات موازی را داده ایم.
 
وی بر لزوم تغییر فرهنگ مردم در مورد استفاده از داروی ایرانی تاکید کرد و گفت: مردم باید به این داروها اعتماد کنند، چون تمامی استانداردهای لازم، رعایت شده است و به عنوان یک کارشناس قدیمی و نه به عنوان مسئول اجرایی، صادقانه می گویم که داروی ایرانی، کیفیت لازم را دارد.
 
دکتر حریرچی با بیان اینکه، پویش حمایت از مصرف داروی ایرانی می تواند همانند پویش حمایت از کالای ایرانی توسط افراد رسمی، دولتی و اثرگذار در جامعه راه اندازی شود، گفت: از مشاهیر، افراد و مقامات و اثرگذاران سیاسی، اجرایی، هنرمندان و ورزشکاران می خواهیم که به ترویج فرهنگ استفاده از داروی ایرانی کمک کنند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: در تامین دارو و تجهیزات پزشکی در حال حاضر مشکلی نداشته و در سال های آینده نیز، مشکلی نخواهیم داشت. 
 
وی در  ادامه با بیان اینکه صدا و سیما در کشور نقش مهم و کلیدی داشته و در مسائل مربوط به حوزه سلامت و سبک زندگی، مورد توجه مردم قرار دارد، گفت: البته می دانیم که این سازمان با محدودیت های مالی و اعتباری روبرو است، اما درخواست ما این است که غذاهای مضر مانند چیپس، پفک و غذاهایی با چربی، نمک و شکر زیاد در تلویزیون به صورت مستقیم تبلیغ نشود.
 
دکتر حریرچی افزود:  اگرچه مسئولان سازمان صداوسیما به این قضیه واقف هستند، اما برای برنامه سازان می گویم که در مورد آموزش پخت غذا از نظر ما که متولی سلامت جامعه هستیم، باید عمده غذاهایی که آموزش داده می شود، مطابق با استطاعت و توانایی مردم باشد. 
 
وی ادامه داد: در آموزش های آشپزی می بینیم که مواد لازم برای تهیه یک غذا، 400 گرم مغز ران یا چند صد گرم مغز گردو یا زعفران است و ممکن است بسیاری از مردم در تهیه مواد اولیه مشکل داشته باشند که نمایش این مورد، می تواند در میان اقشار کم درآمد جامعه، حسرت ایجاد کند.
 
دکتر حریرچی افزود: در برخی از سریال ها و برنامه های پخت غذا، آشپزخانه های شیک با کابیت، سینک، فر و مایکروفرهای مجلل نشان داده می شود اما باید توجه کرد که چند درصد مردم چنین فضایی را در اختیار دارند؟
 
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که استاد دکترفاضل، رییس سازمان نظام پزشکی از اخلاق مدارترین پزشکانی است که حقوق مردم را به بهترین نحو رعایت می کند، گفت: وی از ارتباط نامشروع برخی شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی با برخی پزشکان به عنوان سهم خواهی و رشوه نام برد. بر این اساس چنانچه این ارتباط، در محکمه یا با شهود و ناظران، ثابت شود یا رابطه مالی، تجهیزاتی و یا سفر به خارج از کشور به خاطر استفاده از یک دارو یا تجهیزات خاص، وجود داشته شایسته همان اصطلاحاتی است که دکتر فاضل مطرح کرد و از طریق وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، پیگیری و با این موارد برخورد می شود.  
 
وی افزود: شکایت پزشکی ممکن است بحق یا ناحق باشد، اما شکایت، موردی است که بیمار فکر می کند قصور یا تقصیری در حق وی انجام شده که شکایت را مطرح می کند که پس از بررسی، مشخص می شود که اتهام وارد بوده یا خیر.
 
دکتر حریرچی با بیان اینکه نمی توان میزان شکایت های پزشکی را با میزان خطای پزشکی مقایسه کرد، افزود: متاسفانه در برخی مصاحبه ها می بینیم که میزان شکایات پزشکی کشور با قصور پزشکی در سایر کشورها مقایسه می شود.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در آمریکا، 10 درصد از موارد بستری، دچار خطای پزشکی می شوند، گفت: نمی توان حدود 5 هزار شکایت پزشکی را با 9 میلیون بار مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی مقایسه کرد، بلکه باید تعداد شکایت ها با شکایت ها مقایسه شوند.
 
وی گفت: مردم به جامعه پزشکی اعتماد دارند، اما مقایسه تعداد شکایت های پزشکی با خطاهای پزشکی، کار مناسبی نیست.
 
دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که وزیر بهداشت بارها اعلام کرده است که هزینه های حوزه سلامت باید کنترل و مدیریت شوند، اما نباید به خدمات و دسترسی مردم به خدمات آسیبی وارد شود، گفت: بیمه سلامت، خدمات بیمارستان های دولتی را تحت پوشش قرار می دهد، اما هزینه های سربار باید کنترل شوند و هر روز در برخی از بیمارستان ها، آزمایش هایی تکرار می شود که برای سلامت مردم مفید نبوده و هزینه زا است.
 
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در مورد برخی اقدامات درمانی لازم، اما غیر اورژانسی مانند تعویض مفصل زانو، باید مانند بسیاری از کشورها، لیست انتظار یا بسته های خدمتی صرفه جویی وجود داشته باشد و استدلال ما این است که یک بسته بیمه پایه باید برای همه تعریف شود تا همه به خدمات پایه دسترسی داشته باشند.
 
دکتر حریرچی در ادامه با بیان این که روش پذیرش در رشته های پزشکی، فقط از طریق کنکور میسر است و افراد باید از کارخانه کنکور عبور کنند، افزود: اما برخی افرادی که به این رشته ها وارد می شوند، بدون آگاهی از مشکلات این حوزه، وارد آن می شوند و یک پزشک با شرایطی مانند استرس، کشیک شبانه و شب بیداری روبرو است و ممکن است برخی افراد برای تحمل این شرایط مشکل داشته باشند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی که کمبود پزشک وجود ندارد و تحصیل، رایگان نیست، افرادی که در حوزه پزشکی تحصیل می کنند، ابتدا باید در مناطق محروم، دور دست و سردسیر خدمت کنند، گفت: در کنکور امسال، 150 هزار نفر در رشته ریاضی شرکت کردند که 280 هزار صندلی در بخش دولتی وجود داشت و در رشته علوم انسانی نیز 60 درصد ظرفیت ها، خالی ماند. اما در رشته علوم تجربی 550 هزار نفر برای 150 هزار صندلی بخش دولتی، رقابت کردند که همه آنها به این رشته علاقه نداشته اند، بلکه برخی به دلیل درآمد و اشتغال حتمی و جایگاه اجتماعی، به پزشکی گرایش پیدا می کنند. 
 
وی افزود: براساس آمارهای سازمان نظام پزشکی، 15 هزار پزشک در کشور وجود دارند که بعد از اخذ مهر و شماره نظام پزشکی، برای تمدید آن مراجعه نکرده اند و این افراد از چرخه پزشکی خارج شده اند و یا به خارج از کشور سفر کرده اند که وجود چنین موردی، نشان دهنده ضعف سیستم در انتخاب و پذیرش است.
 
دکتر حریرچی همچنین با اشاره به این که کارانه پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان، همزمان پرداخت شده و حتی کارانه پرسنل، پیشتر از پزشکان پرداخت می شود، افزود: در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران تاخیر وجود دارد که این تاخیرها، به دلیل رفتار و پرداخت بیمه ها است و امیدواریم که با سرعت بیشتری منابع مالی تامین شود .
 
وی در پایان گفت: هیچ اقدام عملی برای اجرای تعرفه پرستاری از سال 86 تا 92 انجام نشد، اما در دوره اخیر، تعرفه خدمات پرستاری در منزل، تصویب و ابلاغ شد و سایر تعرفه ها نیز از نظر تامین منابع مالی، روند قانونی خود را طی می کند./206/207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٤ تير ١٣٩٧ - ١٤:٤٩ / شماره خبر: ١٧٨٠٩٨ / تعداد نمايش: 777

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج