وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت در اولین نشست مجمع سلامت شهرستان کاشان:

اجتماعی کردن سلامت با رویکرد مشارکت جامعه مهم ترین هدف مجمع سلامت است
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجتماعی کردن سلامت با رویکرد مشارکت جامعه مهم ترین هدف مجمع سلامت است.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمد هادی ایازی در اولین نشست مجمع سلامت شهرستان کاشان، به تاکید دین مبین اسلام به موضوع سلامت اشاره کرد و امنیت و سلامت را دو نعمت مجهول و بزرگ برشمرد.

وی اظهار داشت: توسعه مشارکت مردمی نکته اصلی برای ارتقاء سلامت است که هم آگاهی سلامت جامعه افزایش پیدا کند و هم مردم نقش فعال تری در این بخش ایفا نمایند، به طوری که باید با ایجاد انجمن های مردمی در سطح محلات، از کمک افراد در جهت شناخت و پیشگیری از بیماری های مختلف (دیابت، فشار خون، سرطان و قلبی و ...) استفاده کرد.

دکتر ایازی، با بیان اینکه بیماری و آسیب های اجتماعی یک عضو، کل خانواده را تحت الشعاع قرار می دهد، گفت: بقای جامعه در گرو مشارکت تمامی انسان ها است. ما در مقابل خانواده، همسایه و حتی مردم جامعه مسوول هستیم و هیچ دستگاهی در کشور وجود ندارد که بتواند ادعا کند در سلامت نقشی ندارد.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با اشاره به فعالیت بیش از 20 هزار پایگاه و خانه بهداشت، تصریح کرد: سلامت برای همه است و نیازمند تلاش همه در این راستا است.

وی با اشاره به این که در تمام محله ها باید کانون سلامت تشکیل شود تا در آن مجمع سلامت را برگزار کنیم که مشارکت های مردمی در حوزه سلامت صورت گیرد، افزود: ما در کانون سلامت به دنبال افزایش مشارکت موثر، کارآمد و پویای مردم در محله هستیم که مهم ترین کانون آنها مادر و فرزند است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مشارکت اگاهانه، داوطلبانه، مسوولانه و عادلانه را چهار اصل این کانون ها است.

 رییس دانشگاه  علوم پزشکی کاشان نیز با اشاره به ابعاد سلامت به جنبه های معنوی، جسمی، روانی و اجتماعی اظهار داشت: امروزه حوزه سلامت در بهترین نقش خود می تواند 25 درصد سلامت جامعه را تامین کند و برای تامین و ارائه خدمات با کیفیت نیازمند مشارکت تمام ارگان ها و سازمان های مرتبط در این راستا است.

دکتر ابراهیم کوچکی، یکی از دغدغه های سلامت را افزایش شیوع سرطان در جامعه دانست و گفت: عوامل تغذیه ای، محیطی و شغلی از عوامل قابل پیشگیری در این زمینه است که بایستی به صورت جدی مورد توجه دست اندرکاران قرار گرفته که با لحاظ نمودن اصول علمی نقش کلیدی خود را در این زمینه ایفا نمایند.

وی، سوانح و حوادث را از دیگر عوامل جدی تهدید کننده سلامت جامعه عنوان کرد و افزود: اگرچه وزارت بهداشت متولی سلامت است و رسیدگی به مشکلات آسیب دیدگان را برعهده دارد اما عواملی مانند وسیله تقلیه، جاده، قوانین و مقررات، فرد و ... نیز در آن نقش دارند و توجه به مدیریت و کنترل همه عوامل مذکور قبل از وقوع حوادث ضروری است.

رییس دانشگاه، در ادامه، به دیگر مشکلات اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد و ... اشاره کرد و آموزش، اطلاع رسانی و راهنمایی را در این راستا موثر عنوان کرد.

دکتر کوچکی، با بیان اینکه اجتماعی شدن، در ارتقای سلامت با اهمیت است، تصریح کرد: مشارکت دستگاه های دولتی، فرهنگ ساز، بین بخشی و مردم از اصلی ترین ارکان تحقق این مهم هستند.

وی یادآور شد: دولت به دلیل محدودیت در تامین منابع به تنهایی نمی تواند برای تقویت اقدامات در حوزه سلامت کاری انجام دهد و نیازمند مشارکت افراد، سازمان های مردم نهاد و خیرین در این حوزه می باشد./131/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ١ تير ١٣٩٧ - ٠٩:٠٢ / شماره خبر: ١٧٧٩٥٩ / تعداد نمايش: 1740

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج