وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون کل وزارت بهداشت:

سونامی سرطان در کشور وجود ندارد

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان شیوع و ابتلا به بیماری سرطان در کشور نسبت به کشورهای همتراز و همجوار بالا نیست، بنابراین سونامی این بیماری درایران وجود ندارد.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا، دکتر ایرج حریرچی در جمع خبرنگاران در کاشان تاکید کرد: کشف و تشخیص موارد سرطان نسبت به گذشته در کشور بیشتر شده اما این بیماری در همه جای دنیا سخت و پر هزینه است و به کار بردن واژه هایی مانند سونامی سرطان برای کشور ما علمی نیست.

وی بیان کرد: جراحی های پیچیده، پرتو درمانی و داروهای شیمی درمانی موجب افزایش هزینه های درمان این بیماری می شود اما در مواردی، درمان هایی تجویز و یا درخواست می شود که تاثیر چندانی ندارد و یا اثبات نشده است.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: این مسائل می تواند منجر به بروز عارضه ها یا حتی کاهش طول عمر مبتلایان شود و از این رو بیماران سرطانی باید درمان هایی را دریافت و یا درخواست کنند که منجر به افزایش طول عمر یا ارتقای کیفیت زندگی شود.
دکتر حریرچی همچنین از صادرات سالانه نزدیک به 120 میلیون دلار دارو، ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی به سایر کشورها خبر داد.

وی افزود: هم اکنون بیشتر صادرات در زمینه ملزومات مصرفی و تجهیزاتی مانند نمایشگر (مانیتور) است که به کشورهای بسیاری صادر می شود در حالی که این رقم باید به یک میلیارد دلار در سال برسد تا با واردات همتراز و در نهایت مثبت شود.

دکترحریرچی در ادامه با تاکید بر استفاده از ظرفیت نیکوکاران در حوزه های بهداشت و درمان اضافه کرد: 39 هزار و 700 تخت بیمارستانی در دست ساخت است و نزدیک به 100 هزار تخت تا سال 1404 نیاز داریم.

وی گفت: انتظار می رود خیران و بخش های غیردولتی برای ساخت و مشارکت در ساخت بیمارستان ها ورود کنند و هر طرحی که 50 درصد منابعش تامین شود، وزارت بهداشت به طور قطع 50 درصد دیگر را متعهد خواهد شد.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: پیش از طرح تحول سالانه یک هزار و 700 تخت ساخته شده بود که پس از طرح تحول سلامت این تعداد به بیش از 6 هزار و 500 تخت، در سال رسید اما ظرفیت ساحت تا 10 هزار تخت در سال هم وجود دارد که فراخوانی نیز در این زمینه برای جلب مشارکت نیکوکاران و بخش های غیردولتی داده شده است.

گفتنی است مرکز خدمات جامع سلامت زنده یاد علی مهرپرور (مسکن مهر)، توسعه بخش فوریت های پزشکی و راه اندازی مرکز ام آر آی مجتمع بیمارستانی شهید بهشتی کاشان روز جمعه گذشته با حضور معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرماندار و جمعی از مسئولان این شهرستان افتتاح شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٦ - ١٠:٢٢ / شماره خبر: ١٧٤٥٠٤ / تعداد نمايش: 1222

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج