وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون اجتماعی وزیر بهداشت تأکید کرد:

مشارکت در حوزه سلامت را باید بر عهده مردم گذاشت

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که سبک زندگی سالم با ورزش، عدم مصرف دخانیات، تغذیه سالم و بدون نمک و چربی به دست می آید ، گفت: از طریق راهکارهای قانونی باید مشارکت در حوزه سلامت را بر عهده مردم گذاشت.

به گزارش وبدا، دکتر سید محمدهادی ایازی در نخستین مجمع سلامت استان اصفهان با اشاره به این‌که تا زمانی که از نعمت سلامتی برخوردار هستیم، قدر آن را نمی‌دانیم، گفت: حفظ سلامتی خود و اطرافیان، بر عهده خودمان است و سلامتی جسمی و روانی و اجتماعی همگی به هم‌دیگر وابسته هستند.

وی با بیان این‌که ۱۲ درصد مردان و ۱۶ درصد زنان به افسردگی مبتلا هستند، خاطرنشان کرد: آسیب‌های اجتماعی که امروز با آن‌ها روبه‌رو هستیم از دلایل این افسردگی است و لازم است که به سلامت اجتماعی نیز در این خصوص توجه شود.

دکتر ایازی با اشاره به لزوم توجه به سلامت اجتماعی از جانب نهادهای فرهنگی اذعان داشت: بسیاری از افراد جامعه به رفتارهای خود که رفتارهای پرخطری هم هست، توجهی ندارند و یکی از مشکلاتی که امروز داریم پایین بودن سواد سلامت افراد جامعه است.

وی با اشاره به این که هر کسی در برابر اعضای خانواده خود و اجتماعی که در آن زندگی می‌کند وظیفه و تکلیف دارد، افزود: آیا همه مردم به این مورد توجه می‌کنند؟

معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به مسئولیت سازمان‌ها و نهادها در همکاری برای توسعه سلامتی، عنوان داشت: همه نهادها و دستگاه‌ها در حوزه سلامت وظیفه و مسئولیت دارند، ۲۵ درصد وظایف بر عهده وزارت بهداشت است و مابقی بر عهده دستگاه‌ها و نهادهای دیگر است.

وی ادامه داد: حدود ۵ هزار تخت بیمارستانی در ایران باید به حوادث رانندگی اختصاص پیدا کند و مسلم است که با کاهش سوانح رانندگی، تخت‌های بیمارستانی نیز کاهش می‌یابد و این‌جا وظیفه دیگر نهادها برای افزایش سلامتی در جامعه مشخص می‌شود.

دکتر ایازی بیان داشت: اگر رویکرد سلامت را در همه سیاست‌ها اعمال کنیم، آن‌وقت است که در حوزه سلامت موفق عمل کرده‌ایم؛ نظام سلامت در همه جای دنیا باید با رویکرد اجتماعی شدن باشد، باید کارهای بین‌بخشی انجام شود تا بتوان برای سلامتی مردم کاری کرد.

وی تأکید کرد: اگر همه اعتبارات خود را صرف ساخت بیمارستان کنیم اما اقدامی برای پیشگیری از بیماری‌ها نکنیم، باز هم موفق نخواهیم شد و با کمبود بیمارستان مواجه می‌شویم؛ سبک زندگی سالم با ورزش، عدم مصرف دخانیات، تغذیه سالم و بدون نمک و چربی است.

معاون اجتماعی وزیر بهداشت ابراز داشت: مشارکت فعال و آگاهانه افراد و جامعه در سلامت منجر به سلامت اجتماعی و جامعه می‌شود.

وی تصریح کرد: مشارکت ساختارمند به این معناست که حتی مجمع محله‌محور سلامت شکل بگیرد، کانون‌های سلامت محلات باید تشکیل شود تا مشارکت ساختارمند مردم در سلامت مهیا شود و مشارکت مؤثر و کارآمد و پویای مردم در حوزه سلامت به سلامت جامعه منجر می‌شود.

دکتر ایازی بیان داشت: این مشارکت‌ها باید داوطلبانه اما مسئولانه باشد، عدالت در مشارکت باید رعایت شود و در همه محلات یک استان باید بتوان کانون سلامت محلات را تشکیل داد، طی سال‌های آینده با پدیده سالمندی مواجه خواهیم بود.

وی در پایان اضافه کرد: باید طرز برخورد با سالمندان را در همین کانون‌های سلامت محلات به مردم آموزش داد، دیابت امروز در کشور وجود دارد و بسیاری از مردم نشانه‌های آن را نمی‌دانند و نتیجه آن پیشرفت بیماری در افراد می‌شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٦ - ١٣:٤٣ / شماره خبر: ١٧٤٣٢٠ / تعداد نمايش: 1619

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج