وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مديركل دفترنظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت:

ابلاغ دو بخشنامه نظارتی از سوی دفتر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت در هفته آینده


مديركل دفتر نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت گفت: جدی گرفتن بحث نظارت، هم باعث ارتقای خدمت توسط خدمت دهنده و هم ضامن بالا بردن کیفیت دریافت خدمت توسط خدمت گیرنده می شود.


به گزارش وبدا، دكتر عليرضا عسگري در همايش سراسري مديران و روساي اداره هاي نظارت بر درمان دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور، روساي تعزيزات سراسر كشور وزارت بهداشت گفت: بحث نظارت كه مطرح می شود، موضوع حواشي نظارت به اذهان متبادر می شود، چراكه هيچ كسي در سطح کشور علاقه ندارد، چشم بينا و نگاه نافذي او را بپايد.

وي افزود: بنابراين بايد از زحمات دوستان خود در دانشگاه ها كه در كنار كار نظارت خود، نگاه های خاص و فشارهاي رواني و اجتماعي كه پيرامون كار بر آنها وارد مي شود را تحمل مي كنند، قدرداني کرده و به آنها دست مریزاد بگوییم.


دكتر عسگري با بيان اينكه بحث نظارت از خود خداوند آغاز مي شود و خدا احسن الناظرين است، گفت: تاكنون چنين هم انديشي هايي در حوزه نظارت و تعزیرات نداشتيم و دو بازوی محکم برای اینکه امر نظارت را ساماندهی شود، مدت ها بود که از هم فاصله گرفته بودند.


مديركل دفترنظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت بیان کرد: نزدیکی اندیشه ها و محورهای فعالیتی باعث می شود، ساماندهی جدیدی داشته باشیم، گفت: مثلا ما بسیاری مواقع از سوابق بی اطلاع هستیم و یکی از دغدغه های دوستان ما در دانشگاه ها این است که اگر مواردی به تعزیرات ارسال می شود، پاسخی که انتطار داریم در زمان مشخص داده شود، دریافت نمی شود.


وی با بیان اینکه مسیر نظارت باید تقویت شود، گفت: تاکید ما بر امر نظارت در حوزه سلامت اتفاق تازه ای نیست و هر سیستمی که می خواهد خدماتش را ارتقا دهد، باید بحث نظارت را جدی بگیرد، تمام کشورهایی که در بحث سلامت کوشیده اند، امر نظارت را جدی گرفته اند، در کشور ما نیز با استقرار طرح تحول سلامت، می طلبد که نظارت هم به طور جدی دنبال شود.


دکتر عسگری ادامه داد: جدی گرفتن بحث نظارت هم باعث ارتقای خدمت توسط خدمت دهنده و هم اینکه ضامن بالا بردن کیفیت دریافت خدمت توسط خدمت گیرنده می شود.


مديركل دفترنظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، مکلف هستیم، اعتماد بین مردم و نیروهای درمانی کشور اعم از پزشک و پرستار را حفظ کرده و افزایش دهیم، بنابراین باید تلاش کنیم با شیوه های درست رفتارسازی، نقایصی که در ارائه خدمات ممکن است بروز کند، برطرف کنیم.


دکتر عسگری بیان کرد: برای هرفردی که در امر نظارت ورود می کند، مهم است که رفتاسازی صحیح را ساماندهی کند.


وی تصریح کرد: ما در تمام بخش های کشور چالش های مالی داریم، در حوزه سلامت نیز این امر پررنگ است، مجموعه درمان ما بیش از یک سال است که معوقات دارند و دستمزدها پرداخت نشده است، در شرایطی که بحران های مالی ایجاد می شود، ممکن است زمینه بروز تخلفات هم تشدید شود. اما آیا به این دلیل، مجاز هستیم دقت و کیفیت نظارت را کاهش دهیم؟ و اگر امر نظارت تقلیل پیدا کند، در آینده شاهد بروز رفتارهای نادرستی خواهیم بود که نهادینه می شود.


دکتر عسگری گفت: چنانچه در مجموعه درمان کشور، کیفیت خدمات را بنابر استانداردها دنبال کنیم باید مواظب باشیم به آن خدشه ای وارد نشود و به عنوان یکی از ناظرین درمان کشور باید به دست اندر کاران این حوزه هشدار دهیم که مکلف هستند امر نظارت را با قوت ادامه دهند.


مديركل دفترنظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: تنظيم مقررات صحيح، آگاهي بخشيدن و نظارت به يك اندازه مفيد و موثر هستند.


دکتر عسگری گفت: از سويي برخی از همكاران از قوانین رایج و نحوه استفاده از پتانسیل های موجود اطلاع کافی ندارند و یا اشراف کامل بر مسایل حقوقی یا بخشنامه های صادره ندارند، لذا توانمندسازی نیروهای نظارتی از جمله برنامه در دستور کار است.

وی با بیان اینکه نگاه ما در نظارت مبتني بر احترام و رفتارسازي است نه مچ گيري و سلب اعتماد، اظهارداشت: از سویی تلاش می شود، ارتباط بین ما و تعزیرات تقویت و مسیر را به سمتی برد که به نفع عموم باشد.
 
دکتر عسگری گفت: دو بخشنامه نیز از سوی دفتر نظارت و اعتباربخشی در هفته آینده ابلاع و تبيين خواهد شد، که بخشنامه اول مربوط به گزارش دقیق از وقایع ناخواسته (Never Event) با پروتكل عملياتي براي رسيدگي به موقع و پيشگيري از وقوع با ريشه يابي و تحليل و طراحي سناريوهاي آموزشي براي ارتقاي سطح خدمات درماني است، بخشنامه دوم مربوط به ابطال موافقت نامه هاي تاريخ گذشته موسسات درماني كشور است كه ضمن برقراري عدالت از هرگونه فساد جلوگيري كند./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٦ - ١٢:٤٣ / شماره خبر: ١٧٣٢٢٦ / تعداد نمايش: 2051

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج