وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم افتتاح پروژه کشوری ایرانوم:

اجرای پروژه ایرانوم الگوی مناسبی برای توسعه سایر مراکز خواهد بود/ حرکت محققان در حوزه ژنتیک، امیدوار کننده است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه اجرای پروژه ایرانوم الگوی مناسبی برای توسعه سایر مراکز خواهد بود، گفت: حرکت محققان در حوزه ژنتیک، امیدوار کننده است و باید بیش از پیش به این حوزه اهمیت بدهیم، چراکه آینده پزشکی کشور است.

به گزارش وبدا، دکتر سورنا ستاری در مراسم افتتاح پروژه کشوری ایرانوم گفت: بیشترین سرمایه های ما نیروی انسانی است و هرچه به این سرمایه در حوزه پژوهش توجه کنیم، درواقع به خلق ثروت دست زده ایم و با داشتن نیروی انسانی متخصص، تفاوت کشور ما با کشورهایی مانند عربستان مشخص می شود.

وی افزود: بحث پزشکی مبتنی بر فرد جزو بحث های جدی ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است و بر این اساس چندین قرارداد با دانشگاه‌های مختلف در حوزه‌های پزشکی منعقد کردیم.


دکتر ستاری خاطرنشان کرد: مباحث مربوط به ژنتیک که پایه توسعه پزشکی مبتنی بر فرد است، تنها به حوزه پزشکی مربوط نیست، بلکه رشته های دیگر از جمله بیوانفورماتیک، مهندسی، هنر و غیره نیز در این مقوله می گنجد و بر این اساس در آینده نزدیک روش‌ های نوینی ارائه خواهد شد، به گونه ‌ای که شیوه های درمانی کنونی جزو روش‌ های درمانی سنتی به شمار می ‌رود.

معاون علمی رییس‌ جمهور با اشاره به پتانسیل نیروهای انسانی ایرانی مقیم خارج از کشور،‌ خاطرنشان کرد: این نیروهای تحصیل کرده در بهترین شرکت‌ ها و دانشگاه‌ های خارجی مشغول به فعالیت هستند و تحقیقات زیادی را در این زمینه در دستور کار دارند که می‌ توان از این پتانسیل استفاده کرد.

وی اظهارداشت: علم ژنتیک در حوزه‌ های پزشکی اهمیت زیادی دارد، گستردگی این علم به گونه ‌ای است که متخصصان حوزه‌ های مهندسی، پزشکی،‌ ریاضی و هنر وارد این علم شده‌ اند و پایه محاسبات این علم بر اساس علوم ریاضی است و علوم ژنتیک ترکیبی را ایجاد کرده که همه حوزه‌های علمی می ‌توانند در آن وارد شوند.

دکتر ستاری گفت: سرمایه ‌های انسانی به گونه ‌ای اقدام به توسعه علوم مختلف کرده ‌اند که موجب شده هزینه‌ های پروژه‌ ها از صدها هزار دلار به چندین دلار کاهش یابد و این روند در حال رخ دادن است.

وی بیان کرد: روند توسعه فناوری به گونه ‌ای است که فناوری‌ های موجود تا دو سال آینده کاربردی نخواهند داشت و در حال حاضر ما قراردادهای متعددی با برخی از محققان خارج از کشور داریم که علاوه بر استفاده از ایده‌ های جدید آنها برای توسعه‌ دستگاه‌ های آزمایشگاهی، زمینه ‌ای را برای وارد کردن تجهیزات با هزینه کمتر فراهم خواهند کرد.

معاون علمی و فناوری ریاست تصریح کرد: امروزه شرکت‌هایی ایجاد شده ‌اند که توانسته ‌اند با کاهش هزینه‌ ها 70 تا 80 درصد بازار را به خود اختصاص دهند، اما این امر ماندگار نخواهد بود، چرا که در آینده شرکت ‌هایی با ایده ‌هایی نو ظهور می ‌کنند که می ‌توانند با کاهش بیشتر هزینه ‌ها بازار را از دست آنها خارج کنند.

وی تاکید کرد: حرکت محققان در حوزه ژنتیک، امیدوار کننده است و باید بیش از پیش به این حوزه اهمیت بدهیم، چراکه آینده پزشکی کشور است و چنانچه اکنون به سرمایه گذاری در این حیطه اهتمام نورزیم، در آینده متهم خواهیم شد و باید گفت اجرای پروژه ایرانوم الگوی مناسبی برای توسعه سایر مراکز خواهد بود./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦ - ١٤:٢٥ / شماره خبر: ١٧١٦٤١ / تعداد نمايش: 1927

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج