وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر عامل سازمان انتقال خون عنوان کرد:

ارتقای تکنولوژی سیستم غربالگری سازمان انتقال خون ایران


سامانه غربالگری نمونه اهدا کنندگان خون (سامانه الکتروکمی لومینسانس) جهت تشخیص سلامت خون، روز گذشته با حضور مدیرعامل سازمان انتقال خون،مدیر کل انتقال خون استان تهران و معاونان سازمان ا نتقال خون به صورت ویدیو کنفرانس در 6 استان کشور راه اندازی شد.
به گزارش وبدا، مدیر عامل سازمان انتقال خون در آیین افتتاح این سامانه که در اداره کل انتقال خون استان تهران انجام شد، گفت: با رونمایی از این سامانه ها، بیش از 50 درصد از آزمایش های سلامت خون بدون دخالت دست و به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.
وی گفت: روش غربالگری آزمایشهای سلامت خون اهدا کنندگان دربیش از 90 درصد از مراکز انتقال خون در اروپا و آمریکای شمالی به این روش انجام می شود.
دکتر علی اکبر پور فتح اله افزود: این روش دقت و ظرفیت بالا تری دارد و یک پنجم زمان فعلی وقت صرف انجام آزمایش می شود. این سیستم امنیت بیشتری برای انتقال نتایج و قابلیت ردیابی دقیق تری دارد که با توجه به بسته بودن سیستم کیفت محصول به دست آمده بهتر خواهد بود.
وی همچنین در خصوص تامین تجهیزات یاد شده افزود: در واقع ما برای خرید تجهیزات هزینه ای نمی پردازیم و شرکت از تامین لوازم مصرفی این سیستم سود خود را در بلند مدت به دست می آورد.
دکتر پور فتح اله تاکید کرد: امروزه برای کاهش خطاو افزایش ضریب امنیت خون توجه ویژه ای به متمرکز سازی آزمایشها می شود و در هلند کل آزمایشهای سلامت خون در یک مرکز،در کانادا در 4 مرکز، در آمریکا 10 مرکز و در ترکیه در4 مرکز به صورت متمرکز در حال انجام است و قرار است در ایران نیز این آزمایشها به صورت متمرکز در 8 مرکز انجام شودو کل نمونه های آزمایش به این 8 مرکز در کشور منتقل شود.
گفتنی است، این سامانه با توجه به ظرفیت های فنی و کاربردی توانمندی متمرکز سازی انجام آزمایشها برروی نمونها های سراسر کشوررا فراهم می کند.
بنابراین گزارش امروز به طور همزمان سیستم الکتروکمی لومی نسانس در 6 استان تهران، فارس،اصفهان،خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و مازنداران راه اندازی و بهره برداری شد.
شرکت فردآور آزمای ایرانیان نماینده شرکت Rocheاست که مناقصه راه اندازی این سیستم را برنده شده است و این شرکت دارای جایگاه نخست تشخیص آزمایشگاهی را در جهان داراست.302/226

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦ - ٠٨:٤٩ / شماره خبر: ١٧١٦٣٥ / تعداد نمايش: 1137

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج