وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در مراسم امضای تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی:

شرکت های دانش بنیان کیفیت محصولاتشان را ارتقا دهند


وزیربهداشت گفت: در حوزه سلامت دولت‌ ها باید ناظر و سیاستگذار باشند و ارائه خدمت توسط بخش خصوصی انجام شود و بخش خصوصی هم باید کیفیت را افزایش و قیمت را کاهش دهد.


به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم نامه بین وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی گفت: در حوزه بهداشت و درمان در بخش خصوصي نگاه متفاوتي داشتيم و تلاش هاي زيادي انجام داديم كه در بخشي از آن موفق و در بخشي موفق نبوده ايم.

وزیربهداشت افزود: امیدوارم شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت بتوانند از ظرفیت اتاق بازگانی برای رشد خودشان و ارتقای محصولاتشان بهره برند.

دکتر هاشمی ادامه داد: تغییر نگاه سنتي مبني بر اينكه ارائه دهنده خدمت، فقط دولت است، زمان مي برد و البته موانع و مشكلات قانوني هم وجود دارد و به نظر ميرسد تا سياستمداران و قانونگذاران به اين باور نرسند، همچنان مشكلات وجود دارد و بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در بخش سلامت نگراني دارد.

وزیربهداشت با بیان اینکه شاید محدودیت‌ های موجود در حوزه سلامت در بخش‌ های دیگری مانند حوزه صنعت وجود نداشته باشد، گفت: شاهدیم که در حوزه صنعت قیمت‌ گذاری انجام می ‌شود؛ هرچند که ممکن است این قیمت گذاری دقیق نباشد. از طرفی مشکل مهم ‌تر این است که خریدار خدمت، قیمت ‌گذاری می‌ کند و می‌ گوید موظف هستید، خدمات مان را بفروشید، اگر هم پول دارو و خدمات را ندادیم شما باز هم موظف هستید، این خدمت را بفروشید. این روند باید تغییر کند؛ به طوری که دولت فقط سیاستگذار و خریدار خدمت باشد.

دکتر هاشمی گفت: چطور قوانین بازار آزاد را در سایر بخش‌ها قبول داریم، اما در حوزه سلامت به آن توجه نمی‌ کنیم. این در حالی است که باید در این حوزه قوانین را رعایت کنیم. موفق شدیم تا از بخش خصوصی خرید خدمت کنیم. البته شرکت‌ های خصوصی همه تمایل دارند که حاشیه امن داشته باشند و به همین دلیل خودشان را به شرکت‌ های شبه دولتی وصل می ‌کنند.

وزیربهداشت تصریح کرد: ما در حوزه بهداشت هم بالغ بر ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر که بخش خصوصی به کار گرفته بود به صورت خرید خدمت برای ارائه خدمت در شهرها و روستاها به کار گرفتیم؛ این در حالی است که در حوزه دارو، شرکت‌ های شبه دولتی و دولتی نقش ایفا می‌ کنند و شاید یکی از دلایل عدم به روز رسانی بخش دارویی کشور همین موضوع است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در این حوزه محدودیت‌ هایی وجود داشت و در عین حال موانع و محدودیت ‌هایی به ما تحمیل شده است، گفت: این مشکلات مانع می ‌شود که شاهد رشد جدی این حوزه باشیم؛ این در حالی است که در دنیا بالاترین سرمایه ‌گذاری در حوزه سلامت است و گردش اقتصادی این حوزه بیش از گردش نفت و گاز است، اما در ايران تصور مي شود اگر تمام كارهارا دولت انجام دهد و تصدي گري هم دست دولت باشد و همه خدمات را دولت ارائه دهد، به نفع مردم است، درصورتيكه كه چنين نيست، زيرا هم كيفيت خدمات كاهش پيدا مي كند و هم هزينه ها افزايش خواهد داشت و هم در برخی از بخش‌ها چون دولت توانمندی کافی ندارد با سرکوب قمیت ‌ها مواجه می‌ شویم و در نتیجه به عدالت در دسترسی به خدمات آسیب وارد می ‌شود.

وزیربهداشت گفت: وجود بيمه هاي متعدد غير دولتي در صورتی که واقعا كاركرد بيمه داشته باشند، خوب است نه اينكه صندوق های بیمه پول نداشته باشند، علاوه بر این باید فرصتی هم به حوزه تجهیزات پزشکی و خدمات برای بخش خصوصی فراهم شود، البته انصافا در طول دو سه دهه اخير در بخش بهداشت و درمان خوب كار شده است و در مقايسه با كشورهايي مانند روسيه و افريقاي جنوبي در حوزه دارو و دیگر حوزه ها اقدامات خوبي انجام شده و عليرغم تحريم ها توانسته ايم خوب پيش برویم.

دکتر هاشمی اظهارداشت: در طول ٤ سال اخير، تقريبا هرسال بالغ بر ٢٠ قلم دارو روانه بازار شده است كه توانسته اند صادراتي شوند، درمورد واكسن و تجهيزات پزشكي نیز موفق بوده ایم، در عین حال در حوزه خدمات هم دولت‌ ها کمک زیادی به جامعه پزشکی نکردند، اما این جامعه در حوزه کسب مهارت تلاش کرده ‌اند؛ به طوری که اکنون فاصله ‌ای با دنیا نداریم هرچند که مشکل‌ مان این است که در کشورمان توزیع خدمات عادلانه نیست که البته کارهایی را برای حل این مشکل انجام داده ‌ایم.

 

وزیربهداشت گفت: اخیرا با اعتباراتی که طرف‌ های خارجی بعد از برجام فراهم کردند، فرصتی برای سرمایه‌ گذاری مشترک فراهم شد؛ متاسفانه بانک‌ های داخلی در این حوزه نامهربان و بی‌ انگیزه‌ اند، اما کشورهای خارجی مانند کره و چین تسهیلاتی را فراهم می‌کنند و به نظر می‌ رسد بخش خصوصی هم می‌ تواند از این امکان استفاده کند. بنابراین درخواست ما این است که از این فرصت استفاده مناسب صورت گیرد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه ما از فکر بشر و تجربه آن در ابتدا خوب استفاده می‌کنیم، اما به تدریج به بیراهه می‌ رویم؛ تصریح کرد: به عنوان مثال زمانی که می‌ خواهیم قانونی را اجرا کنیم می‌ گوییم این قانون خوب است، اما آنقدر به آن تبصره می‌ زنیم که کار خراب می‌شود.

وزیربهداشت خطاب به شرکت‌های دانش بنیان افزود: از ما انتظار نداشته باشید که محصولی را وارد بازار کنیم که خودمان حاضر نیستیم برای خانواده خودمان استفاده کنیم و نوع خارجی ‌اش را می‌ گیریم. بنابراین شما باید استانداردهای بین‌ المللی را داشته باشید. از طرفی قرار است ما از پول بیت ‌المال تجهیزات و دارو بخریم؛ هر چند که تسهیلاتی را برای حمایت از تولید داخل فراهم کرده‌ ایم؛ به طور مثال عنوان کردیم، قیمت خرید تولیدات داخل در حوزه سلامت ۲۰ درصد بالای قیمت برند بین ‌المللی باشد و در عین حال ۹۰ درصد بازار را در اختیار این محصولات می‌ گذاریم. اما بیش از این نمی‌ توانیم به اسم حمایت از تولید داخل جنسی را گران بخریم و یا محصول خریداری شده کیفیت بدی داشته باشد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه قطعا دست کسانی که توانسته‌ اند در صادرات توفیق پیدا کنند، بیشتر می ‌فشاریم و حمایت می کنیم، گفت: تولید زمانی ارزشمند است که بتواند در حوزه صادرات توفیق پیدا کند؛ چطور انتظار دارید از محصولی حمایت کنیم که طی ۲۰ سال نتوانسته کالایی صادر کند؟


وزیربهداشت با بیان اینکه امیدوارم روزی حوزه سلامت در بخش اقتصادی کشور سرآمد باشد، خاطرنشان کرد: معتقدم که مردم باید در حوزه سلامت خودشان انتخاب کنند و این جزو حقوق شهروندی است که هر کس حق انتخاب داشته باشد و باید تلاش کنیم وضع اقتصادی مردم ارتقا پیدا کند و باید موانع را برداریم و توجه کنیم این کار با استفاده از تجربیات بشر شدنی است. البته این حرف به این معنا نیست که مقلد صرف باشیم، بلکه باید از تحقیقاتی که در دنیا انجام شده، درس بگیریم.

دکتر هاشمی تاکید کرد: در حوزه سلامت دولت‌ ها باید ناظر و سیاستگذار باشند و ارائه خدمت توسط بخش خصوصی انجام شود و بخش خصوصی هم باید کیفیت را افزایش و قیمت را کاهش دهد. امیدوارم در این بخش شاهد بازنگری جدی باشیم و دولت و مجلس نگاه شان را تغییر دهند.

وزیر بهداشت در پایان گفت: بخش خصوصي در حوزه آموزش ديده نشده است و حاضريم براي تحصيل به كشورهايي نظير چين و كشورهاي عربي برويم، اما در كشور خودمان اجازه نمي دهيم اين حوزه شكل بگيرد، در حالی که ممکن است دانشگاه‌ هایشان درحد دانشگاه درجه چهار ما توانمندی نداشته باشد. اما اجازه نمی‌ دهیم که بخش خصوصی در اینجا فعالیت کند و این حوزه را ارتقا دهد./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٤ دی ١٣٩٦ - ١٥:٢٨ / شماره خبر: ١٧١٥٣١ / تعداد نمايش: 804

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج