وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پیام معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به مناسبت روز دانشجو؛

دانشگاه و دانشجویان همواره نقشی پیشرو در تحولات تعیین کننده کشور داشته اند

دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با صدور پیامی ضمن گرامیداشت ۱۶ آذرماه «روز دانشجو»، از همه مسؤولان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواست که فضا و بستر آزاداندیشی، خردورزی، تضارب آرا و گفتگو را در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم کنند و ضمن احترام به همه عقاید و سلایق، به همه افکار و اندیشه‌ها امکان طرح و بروز و ظهور دهند.

به گزارش وبدا، متن کامل پیام معاون وزیر بهداشت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آذرماه با نام دانشجو عجین است و دانشجو با تفکر و تعقل، دانش و خرد، آزادگی و آرمانخواهی پیوند ناگسستنی دارد.

در اسناد تاریخی از دانشگاه جندی شاپور به عنوان اولین دانشگاه جهان یاد شده و پیدایش و تشکیل اولین دانشگاه در ایران را به ۱۷سده قبل و زمان ساسانیان نسبت داده‌اند؛ اما بی‌تردید تاریخ آموزش عالی در دوره نوین با تأسیس دارالفنون آغاز گردیده است و چرخ‌های آموزش عالی با تأسیس آن به چرخش درآمد. اگر چه امیرکبیر مبتکر و مؤسس دارالفنون هیچ‌گاه شاهد فارغ‌التحصیلی دانش آموختگان این مرکز علمی نشد، اما دانش‌آموختگان آن که عموماً از طبقه اشراف بودند، به تدریج به منتقدان حکومت و عقب‌ماندگی‌‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور مبدل شدند؛ به طوری که آنها در انقلاب مشروطه نقشی محوری ایفا کردند.

از زمان تأسیس دارالفنون تا انقلاب مشروطه و پس از آن در دیگر وقایع تاریخی کشورمان نظیر قیام‌ پانزده خرداد، انقلاب ۱۳۵۷ و دفاع مقدس، همواره نقش دانشجویان، نقشی بی‌بدیل و تأثیرگذار بوده و بی‌تردید حماسه غرور‌آفرین ۱۶ آذر نیز که افتخار خلق آن متعلق به دانشجویان و جامعه دانشگاهی است، مصداق و مظهر بارز جنبش دانشجويي و يكى از رخدادهاى تاثيرگذار تاريخ معاصر كشورمان است که خاطره درخشان آن هیچ‌گاه از ذهن و زبان ملت حق‌طلب و آزاده ایران پاک نخواهد شد.

شانزده آذر، جلوه‌ای روشن از مقاومت و ایستادگی دانشجوی آگاه و مسلمان در برابر سلطۀ خارجی و استبداد داخلی است. روز بزرگی که نقطۀ عطفی در تاریخ مبارزات سیاسی ملت آزادیخواه ایران شد.

در طول تاریخ پر فراز و نشیب کشورمان، دانشگاه و دانش‌آموختگانش همواره نقشی پیشرو و هادی در تحولات تعیین کننده کشور داشته و دانشگاه همواره محل طرح و نقد انديشه بوده و سنت نقادى نشأت گرفته از ذات دانشگاه است. دانشجو از ابراز عقیده هراسی ندارد و می‌داند در هنگامه تضارب و آراى متفاوت است كه خورشيد حقيقت سر بر می‌آورد و در روشناى گفتگو و مداراست كه نهال آزادی و آزادگی امکان رشد می‌یابد.

 در فضای سیاسی– اجتماعی امروز نیز لازمه قرار گرفتن دانشجو در چنین جایگاهی و امکان ایفای چنین نقشی، بازکردن فضای نقد، گفتگو، مناظره و تمهید زمینه‌های مناسب برای نظریه‌پردازی است و این همه مقدور و میسر نخواهد بود مگر آن‌كه صاحبان قدرت به استقلال دانشگاه احترام بگذارند كرامت دانشگاهيان را پاس داشته و به دانشجويان اعتماد كنند.

اینجانب از همه مسؤولان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌خواهم که فضا و بستر آزاداندیشی، خردورزی، تضارب آرا و گفتگو را در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراهم کنند و ضمن احترام به همه عقاید و سلایق، به همه افکار و اندیشه‌ها امکان طرح و بروز و ظهور دهند چرا‌كه فضاى علمى پويا و توأم با نشاط فرهنگى و سياسى زمانى ايجاد خواهد شد كه دانشگاهيان از هر قوم و نژاد، زبان و مذهب و با هر سليقه سياسى از حقوق مصرح در قانون اساسى به‌ صورت برابر برخوردار بوده و به هيچ وجه احساس تبعيض ننمايند.

 در خاتمه، یاد و خاطره همه دانشجویان شهید را که برای حفظ استقلال، آزادی و سربلندی این مرز لاله‌خیز و پر‌گهر، خون خویش را نثار شجره طیبه انقلاب اسلامی کردند گرامی داشته و روز دانشجو را به خالقان این حماسه  باشکوه و غرور‌آفرین و همه دانشجویان میهن اسلامی تبریک می‌گویم.

 

 به امید آن که خداوند به جامعه دانشگاهی ما توفیق پیروی از راه روشن آن راست قامتان جاودانه تاریخ و همه شهیدان راه استقلال و آزادی را عنایت فرماید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٦ آذر ١٣٩٦ - ١٩:٤٩ / شماره خبر: ١٦٩٨٣٢ / تعداد نمايش: 2001

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج