وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

قائم مقام وزیر بهداشت در مراسم تکریم و معارفه رییس و سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

تشکیل بیش از یک میلیون و 600 هزار پرونده الکترونیک سلامت در استان کرمانشاه/ در 4 سال گذشته، مردم بیش از 20 میلیون بار به مراکز بهداشتی و درمانی استان کرمانشاه مراجعه کردند

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت از اختصاص بیش از 257 میلیارد تومان اعتبار در سه سال و نیم گذشته در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت به استان کرمانشاه خبر داد و گفت: از این میزان 400 میلیارد ریال برای طرح هتلینگ بیمارستان های استان هزینه شده است.

به گزارش وبدا به نقل از ایرنا؛ دکتر ایرج حریرچی در مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سرسرای اجتماعات بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه در چهار سال اخیر اتفاقات بسیار خوبی در حوزه سلامت استان افتاده است، گفت: شان مردم کرمانشاه بیش از این میزان خدمات ارائه شده است و ادعا نمی کنیم این میزان خدمات مطلوب و کافی است.
به گفته وی، در این مدت 582 میلیارد ریال پروژه جدید افتتاح شده و 230 میلیارد ریال در پروژه های شاخص سرمایه گذاری شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت به بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه سلامت در کرمانشاه اشاره کرد و گفت: اکنون یک میلیون و 634 هزار پرونده الکترونیک در استان تشکیل شده و 85 درصد مردم استان اکنون پرونده الکترونیک دارند.
دکتر حریرچی همچنین افزود: در این چهار سال 11میلیون و 870 هزار خدمت در استان کرمانشاه در حوزه بهداشت و درمان انجام شده است.
وی مرگ مادران باردار در استان کرمانشاه را قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت 19.7 در 100هزار اعلام کرد و گفت: این رقم اکنون به 11.2 در 100هزار کاهش یافته است.
قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت همچنین درصد مرگ و میر اطفال زیر پنج سال قبل از اجرای این طرح در استان را 20.5 درصد و اکنون 17.5 درصد اعلام کرد و افزود: این اتفاقات خوب با همکاری تمام پرسنل زحمتکش بخش بهداشت و درمان استان به مردم ارائه شده است.
وی تعداد کنونی پایگاه های بهداشت در استان کرمانشاه را 148 مورد اعلام کرد و گفت: قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت این تعداد 63 مورد بود.
دکتر حریرچی به مراجعه سرپایی 20 میلیون و 63 هزار مورد به بخش بهداشت و درمان استان در چهار سال اخیر اشاره کرد و گفت: در این مدت همچنین 240 نیروی متخصص و فوق تخصص در استان جذب شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت افزایش تعداد اعضای هیات علمی از 279 به 409 نفر و ارتقای رشته های تخصصی از هشت به 20 رشته را از دیگر دستاوردهای طرح نظام سلامت در استان کرمانشاه اعلام کرد.
قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود به ابلاغ ضمیمه حکم وزیر بهداشت توسط رئیس جمهوری اشاره کرد و آن را حاوی نکات مهمی در ارتباط با حوزه سلامت کشور دانست و گفت: این حکم حاوی 9 بند کلی و 9 بند مربوط به حوزه سلامت است که راه برای فعالیت در این حوزه را روشن کرده است.
دکتر حریرچی، ارتقای سلامت نظام اداری، فراهم کردن فرصت های برابر برای همگان، دسترسی همگان به اطلاعات، اعمال شایسته سالاری در انتخاب همکاران، ملاک قرار دادن سند حقوق شهروندی، توجه به حفاظت از محیط زیست، واگذاری امور به مردم و استقرار دولت الکترونیک را از جمله محورهای ضمیمه این حکم دانست.
وی بکارگیری اقوام، زنان و جوانان در مدیریت ها را نیز مورد تاکید رئیس جمهوری در ضمیمه این حکم دانست و گفت: در مجموعه وزارت بهداشت تمام این بندها رعایت می شود و انتظار دولت و وزیر بهداشت از روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور این است که از نیروهای اهل سنت، زنان و جوانان در مناصب مدیریتی، استفاده بیشتری کنند.
دکتر حریرچی تداوم، ارتقا و نهادینه سازی طرح تحول نظام سلامت، اولویت دادن به بهداشت و سلامت جامعه، ارائه خدمات جامع مبتنی بر مراقبت های اولیه، بهبود نظام مدیریت مالی، هدفمند کردن حمایت ها در نظام بیمه را از دیگر اولویت ها براساس حکم رئیس جمهوری به وزیر بهداشت دانست و گفت: اگرچه الان هفت میلیون نفر در کشور زیرپوشش بیمه نیستند اما 81 میلیون دفترچه در دست مردم است.
سخنگوی وزارت بهداشت توجه به توسعه گردشگری سلامت بخصوص در استان های مرزی مانند کرمانشاه را نیز در اولویت دانست و گفت: باید بیمارستان های مجهزی در این استان ها برای گردشگری سلامت ایجاد کرد.
قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت به استان هایی مانند کرمانشاه که درگیر جنگ بوده اند نیز اشاره کرد و گفت: ما از بابت توسعه نیافتگی و وجود مشکلات بسیاری در زمینه های مختلف در این استان ها شرمنده مردم هستیم و باید جبران کنیم.

 
دکتر حریرچی به مشکلات اقتصادی، اجتماعی، شیوع برخی بیماری های عفونی، سوانح و حوادث بالا در کرمانشاه به عنوان مشکلات کنونی اشاره کرد و گفت: محرومیت در این استان بالا است و وزارت بهداشت در تلاش است این محرومیت ها را در حوزه سلامت به حداقل برساند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢ مهر ١٣٩٦ - ١٤:٥٧ / شماره خبر: ١٦٦٤٩٣ / تعداد نمايش: 2565

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج