وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عنوان کرد:

ارائه خدمات بهداشتی درمانی به ۶۰۰ هزار نفر/ تشریح مهمترین دستاورد های حوزه سلامت در سبزوار

 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در گفتگو با رادیو سلامت مهمترین دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار را تشریح کرد.
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مسلم، رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در گفتگو با رادیو سلامت ضمن تشریح مهمترین دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار گفت: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با دارا بودن ۵ دانشکده و ۲۰۰ عضو هیات علمی و بیش از دو هزار دانشجو که ۳۳ درصد دانشجویان بومی شهرستان هستند، 33 سال قدمت خود را سپری می کند.
 
وی افزود: همچنین دانشگاه با شش بیمارستان تخصصی با ۸۵۰ تخت فعال، ۲۶ پایگاه اورژانس، ۱۹۵ خانه بهداشت و ۳۸ مرکز بهداشتی ، ۴۵۰۰ پرسنل و با پوشش ۵ شهرستان، به ۶۰۰ هزار نفر خدمات نوین بهداشتی درمانی ارائه می دهد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ادامه با بیان اینکه سبزوار ۹ درصد جمعیت و ۱۵ درصد وسعت استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: در سبزوار به ازای هر هزار نفر حدود ۱.۶ تخت موجود است که تقریبا معادل متوسط کشوری هستیم.
 
وی اضافه کرد: در حال حاضر به ازای هر هزار نفر ۰.۷ پزشک عمومی و متخصص، ۹۲۰ پرستار (به ازای هر تخت ۱.۸ پرستار) که از متوسط کشور بالاتر هستیم، در سبزوار مشغول به فعالیت می باشند.
 
دکتر مسلم اظهار داشت: با توجه به نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به حوزه سلامت که از اولویت چهاردهم به اولویت اول تا سوم رسیده است، خدمات ویژه به مردم در راستای ارتقای شاخص های سلامت ارائه شده است.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به رشد ۳۸ درصدی تعداد دانشجویان و جذب دانشجو در رشته های دستیاری اطفال و داخلی گفت: در حال حاضر، تعداد رشته های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد از ۳ رشته به ۷ رشته ارتقا یافته و به ازای هر ۱۲ دانشجو یک استاد داریم که وضعیت ایده آل و بسیار خوبی است.
 
وی با بیان اینکه سرانه فضای آموزشی ۱۲۰ درصد رشد پیدا کرده است، تصریح کرد: در پنج سال گذشته و با حمایت دولت تدبیر و امید و وزارت بهداشت، ۱۶۰۰۰ مترمربع به فضاهای آموزشی دانشگاه اضافه شده است.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار افزود: رشد دو برابری اچ اینکس دانشگاه در سال ۹۶ در مقایسه با ۹۲، ۳ برابر شدن تعداد مراکز تحقیقاتی، افزایش ۳۰۰ درصدی تعداد مقالات چاپ شده توسط اعضای هیات علمی در مجلات آی اس آی، ۳ برابر شدن تعداد مجلات دانشگاه و افزایش ۱۵۰ درصدی بودجه پژوهشی از جمله دستاوردهای دانشگاه در حوزه تحقیقات و فناوری می باشد.
 
دکتر مسلم با اشاره به اینکه در حوزه بهداشت و شاخص های بهداشتی از متوسط کشور در جایگاه خوبی هستیم، اظهارداشت: در حال حاضر، هیچ مرکز بهداشتی درمانی بدون پزشک درسبزوار نداریم و در پنج سال گذشته ۳۰ خانه بهداشت، ۹ مرکز بهداشتی درمانی و ۵ پایگاه سلامت افتتاح شده است.
 
وی با بیان اینکه مصرف نمک مهمترین علت فشار خون و بروز بیماری های قلبی عروقی در کشور است، تصریح کرد: در همین راستا ودر بخش مصرف نمک در نان در سبزوار، مصرف نمک را از ۲.۳ درصد به ۱.۵ درصد کاهش داه ایم و جزو شهرستان های خوب کشور در این زمینه هستیم.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در ادامه با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته ۹۲۰۰ متر از فضاهای درمانی تابعه دانشگاه بهینه سازی شده است گفت: افتتاح بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه با ۲۴۵ تخت، راه اندازی بخش های شیمی درمانی، رادیوتراپی، جراحی قلب باز، پزشکی هسته ای، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، رشد ۱۳۰ درصدی تخت های ویژه ، ۳ برابر شدن تعداد تخت های روانپزشکی و راه اندازی سلامتکده طب سنتی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در پنج سال اخیر است. 
 
دکتر مسلم در پایان با بیان اینکه اعتبارات دانشگاه ۲۳۰ درصد رشد داشته است، افزود: ساخت ۴۵ هزار مترمربع و بهسازی ۳۰ هزار مترمربع از فضاهای بهداشتی و درمانی و رشد ۶۹ درصدی تعداد پرسنل از دیگر دستاوردهای حوزه سلامت در سبزوار است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧ - ١٠:٤٧ / شماره خبر: ١٨١٩٤٢ / تعداد نمايش: 420

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج