وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

مرگ و میر ناشی از بیماری هاری نداشته ایم

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، گفت : علی رغم افزایش موارد حیوان گزیدگی در استان در سال 1396، با اقدامات به موقع تیم های بهداشت و درمان، خوشبختانه مورد مرگ ناشی از هاری در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نداشتیم.  
 
به گزارش وبدا، دکتر سیدمهدی طباطبایی، معاون بهداشت  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، با بیان این مطلب که  عوامل بیماری های زئونوز متنوع بوده و از گروه باکتری، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها هستند، خاطرنشان کرد: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)، سالک، هاری و حیوان گزیدگی و تب مالت از جمله مهمترین بیماری های زئونوز به شمار می روند که در استان سیستان و بلوچستان نیز مشاهده می شود. علاوه بر آن، نباید خطر ورود بیماری های زئونوز دیگر نظیر دنگ، چیکن گونیا، جنون گاوی و آنفلوانزای پرندگان را نادیده گرفت.
 
 وی در ادامه افزود: تغییرات وسیع در دهه های گذشته خصوصا در تجارت دام، گوشت و دیگر فرآورده ها با منشاء حیوانی، توسعه کشاورزی و از طرفی ارتباط نزدیک انسان با دام و مصرف شیر و دیگر فرآورده های لبنی غیر پاستوریزه، افزایش تجارت حیوانات و فرآورده های آنها، افزایش تعداد سگ های بلاصاحب، کشتار غیرقانونی و دفع نامناسب و غیر بهداشتی ضایعات حیوانی، ورود غیرمجاز دام از کشورهای پاکستان و افغانستان به کشور، کمبود کشتارگاه های بهداشتی استاندارد و عدم تکافوی اعتبار لازم جهت اجرای برنامه های کنترلی بیماری های زئونوز به عنوان برخی از مشکلات پیش رو در برنامه مراقبت و کنترلی این بیماری ها محسوب می شوند که در صورت نادیده گرفتن آن ها معضلات بهداشتی و اقتصادی بسیاری به جامعه وارد خواهد شد.
 
دکتر طباطبایی، تصریح کرد: شایع ترین بیماری های زئونوز در شهرستان های تحت پوشش دانشگاه زاهدان، شامل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF)، سالک، تب مالت و هاری و حیوان گزیدگی است که از سال های گذشته تا کنون اقداماتی جهت کنترل این بیماری ها در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام شده است. 
 
معاون بهداشت  دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، گفت: با ارائه خدمات به موقع و رایگان به حدود 2000 نفر از مصدومین حیوان گزیدگی در مراکز درمان پیشگیری از هاری شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، خوشبختانه همه موارد بهبود یافته و موردی از بیماری هاری گزارش نشد. با این وجود، در همین راستا پنج مرکز ارائه خدمات درمان پیشگیری از هاری در سطح شهرستان های زاهدان، میرجاوه، سراوان، سیب و سوران و خاش مشغول ارائه خدمات رایگان مانند آموزش مراجعین، شستشوی زخم حیوان گزیدگی، واکسیناسیون و سرم تراپی علیه هاری به شهروندان هستند.  
 
وی افزود : برای پیشگیری از ابتلای مردم به خصوص دامداران به تب مالت، آموزش های لازم به صورت آبشاری برای کارکنان بهداشتی و درمانی و عموم جامعه ارائه می شود و همه بیماران پس از شناسایی، مورد پیگیری و مراقبت قرار می گیرند .
 
گفتنی است، در سال های گذشته استان سیستان و بلوچستان به دلیل هم مرز بودن با کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان، مستعد ابتلاء به بیماری تب خونریزی کریمه کنگو (CCHF) بوده است. همچنین در برخی موارد ورود غیر مجاز دام به داخل کشور، به عنوان یکی از کانون های اصلی این بیماری محسوب شده است. حدود 60 درصد موارد کشوری بیماری در این استان به وقوع می پیوندد ، ولی خوشبختانه موارد مرگ ناشی از این بیماری به دلیل شناسایی فوری بیماران و انجام اقدامات درمانی به موقع و موثر در ایران، به کمتر از 5 درصد نسبت به سال گذشته رسیده است.   
 
لازم به ذکر است، 13 لغایت 20 تیرماه به عنوان هفته زئونوزها (هفته اطلاع رسانی در پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام) نامگذاری شده است ./119

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٩ تير ١٣٩٧ - ١٢:١٠ / شماره خبر: ١٧٨٦٢٦ / تعداد نمايش: 1185

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج