وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت خبر داد:

افزایش زایمان های طبیعی و کاهش زایمان به روش سزارین در استان سیستان و بلوچستان


ربیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، اعلام کرد: یکی از روندهای مثبت سلامت مادران که پس از طرح تحول سلامت در استان سیستان و بلوچستان شاهد آن بوده ایم، افزایش زایمان های طبیعی و کاهش زایمان با روش سزارین بوده است.

به گزارش وبدا، دکتر نسرین چنگیزی در نشست سلامت مادران و نوزادان که با حضور مسئولین سلامت مادر و نوزاد وزارت بهداشت و مدیران گروه های بالینی در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: در بررسی میدانی و بازدیدی که از مناطق سراوان انجام شده است، ماهانه بیش از 600 زایمان طبیعی و 120 مورد سزارین در زایشگاه بیمارستان رازی سراوان با موفقیت به سرانجام رسیده است .

وی خاطرنشان کرد: کاهش مرگ های مادر به دلیل خونریزی پس از زایمان که با مداخلات مهارتی و آموزشی پزشکان و ماماها به وجود آمده است، موفقیت بارز دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مسیر کاهش مرگ و میر مادران باردار است .

کسب حد نصاب استاندارد کشوری در سزارین و کاهش زایمان در منزل در زاهدان
 رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این نشست از کسب حد نصاب استاندارد کشوری (رسیدن به میزان 25 درصدی زایمان از روش سزارین)و کاهش زایمان در منزل، حاصل مشارکت مردم و مداخلات آموزشی و تخصصی کارشناسان بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد.

دکتر سیدمحمد هاشمی شهری افزود: با ارائه برنامه های آموزشی تیم های متخصص دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و مشارکت خوب مردم، زایمان از روش سزارین به میزان 25 در صد رسیده است که همان استاندارد کشوری است و زایمان در منزل نیز در استان سیستان و بلوچستان کاهش یافته است .

وی با بیان اینکه سلامت مادران باردار اولویت محوری برنامه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است، اظهار داشت:یکی از برنامه های پایه ای ما در ارتقای سلامت مادران، تقویت بدنه کارشناسی برای ارائه خدمات بهینه سلامت به مادران و نوزادان است.

دکتر هاشمی شهری خاطرنشان کرد: با وفاق و همکاری های مشترک کارشناسان حوزه بهداشت و درمان و طراحی مداخلات و آموزش های ارائه شده، خوشبختانه در استان سیستان و بلوچستان با کاهش مرگ و میر مادران باردار و افزایش موالید مواجه هستیم که در این حرکت بزرگ، نقش پررنگ داوطلبان سلامت در مناطق دور استان در زمینه شناسایی مادران باردار پر خطر تاثیر بسزایی داشته است .

وی، با اشاره به این نکته که با مداخلات و آموزش های تیم های سلامت، زایمان از روش سزارین برای اولین بار در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به میزان 25 درصد که همان استاندارد کشوری است رسیده است، تصریح کرد: خوشبختانه به دنبال این موفقیت شاهد کاهش زایمان در منزل در مناطق استان هستیم که این امر نشان دهنده ترویج فرهنگ سلامت و افزایش سواد سلامت مردم است .

گفتنی است، در این نشست همچنین مدیران گروه های آموزشی مامایی، زنان و زایمان، بیهوشی و اطفال به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود درباره چالش های موجود در بحث مدیریت حوزه مرگ و میر مادران و نوزادان پرداختند./ 302/119

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٧ تير ١٣٩٧ - ١٢:٥٨ / شماره خبر: ١٧٨٥٥٨ / تعداد نمايش: 912

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج