وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان عنوان کرد:

ضرورت ساماندهی و توانمند سازی مراکز کاهش آسیب و تشدید نظارتها

 
دکتر طباطبایی، یکی از برنامه های مهم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در راستای ارائه خدمات به اقشار آسیب پذیر را ساماندهی و توانمندسازی مراکز کاهش آسیب و تشدید نظارت ها دانست. 

به گزارش وبدا، دکتر سیدمهدی طباطبایی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، اظهار داشت: آموزش و آگاه سازی، پایه اصلی خدمات مراکز گذری کاهش آسیب را تشکیل می دهد. بر همین اساس، لازم است این مراکز در راستای کاهش آسیب های جسمی و روانی ناشی از مصرف مواد مخدر به مراجعه کنندگان خدمات مطلوب تری ارائه کنند. 

وی افزود: یکی از برنامه های مهم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در راستای ارائه خدمات به اقشار آسیب پذیر، ساماندهی و توانمندسازی مراکز کاهش آسیب و تشدید نظارت ها است.

دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه در حال حاضر 44 مرکز گذری کاهش آسیب در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان فعالیت دارد، خاطرنشان کرد: براساس مصوبات کمیته کاهش آسیب، هر یک از مراکزی که از استانداردهای کیفی مطلوب در زمینه ارائه خدمات برخوردار نباشند، از گردونه فعالیت خارج خواهند شد.

گفتنی است کمیته کاهش آسیب با حضور معاون بهداشتی دانشگاه، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر و نمایندگان بهزیستی و شهرداری در معاونت بهداشتی دانشگاه زاهدان برگزار شد.

خودمراقبتی، مهمترین راه پیشگیری از بیماری های حجاج

 دکتر طباطبایی معاون لهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  در همایش متمرکز حج تمتع سال 97 استان سیستان و بلوچستان، خودمراقبتی را مهمترین راه پیشگیری از بیماری های حجاج عنوان کرد و گفت: تمام تلاش دست اندرکاران سلامت در راستای حفظ سلامت حجاج و آموزش بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های عفونی و تنفسی است.

وی خاطرنشان کرد: همه ساله با حضور بسیاری از کشورها در مراسم حج، امکان بروز بیماری های واگیردار وجود دارد، بنابراین علاوه بر آمادگی تیم پزشکی در درمان حجاج، تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری ها در بدو ورود حجاج به کشور در نظر گرفته می شود و تمام تلاش ما در راستای حفظ سلامت حجاج، آموزش بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری های عفونی و تنفسی است.

دکتر طباطبایی، از راه اندازی پایگاه مراقبتی حجاج در زمان بازگشت آنان در فرودگاه زاهدان خبر داد و افزود: به منظور پیشگیری از انتقال هرگونه بیماری تنفسی و واگیردار، تمام برنامه های مراقبتی و غربالگری و بیماریابی در بدو ورود حجاج در این پایگاه انجام خواهد شد. 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی و کرونا از جمله بیماری های شایع در ایام حج هستند، لذا به محض ورود حجاج به فرودگاه زاهدان، تمامی افراد مشکوک به این بیماری ها توسط تیم های سلامت دانشگاه، مورد معاینه و آزمایش قرار می گیرند و در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری، اقدامات درمانی برای آنان انجام می شود .
 
دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه مناسک حج امسال در تابستان و هوای گرم برگزار می‌شود، ضمن تاکید بر رعایت بهداشت فردی تاکید کرد: به دلیل گرمای هوا احتمال ایجاد مسمومیت غذایی در بین زائران خانه خدا بیشتر می‌شود، بنابراین زائران باید علاوه بر خودداری از مصرف غذا و خوراکی‌های بیرون از هتل و نگهداری غذا در اتاق‌ها، نسبت به مصرف آب‌های بین ‌راهی نیز احتیاط داشته باشند.

وی، ضمن آرزوی سفری خوش برای زائریین این استان، به آنان توصیه کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نکات مطرح شده از سوی پزشکان، می‌تواند تا حدود 90 درصد از ابتلا آنان به بیماری ها پیشگیری کند. 

لازم به ذکر است حجاج استان سیستان و بلوچستان از 11 تا 14 مردادماه به حج تمتع اعزام می شوند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٦ تير ١٣٩٧ - ١٤:٠٩ / شماره خبر: ١٧٨١٧٤ / تعداد نمايش: 1580

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج