وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد:

روزانه پنج هزار بیمار غیربومی وارد یزد می شوند/ حضور بیماران غیر بومی، عامل ورود سرمایه و ایجاد اشتغال/ یزد، رتبه اول تعداد تخت و پزشکان کشور را داراست/ هر یزدی، سالانه، دو تا سه بار به مراکز درمانی مراجعه می کند/ تکلیف یک بیمار باید طی چهار ساعت در اورژانس مشخص شود/ افزایش چند دستگاه سی تی اسکن و ام آر ای در استان یزد/ کیفیت هتلینگ، تنها تفاوت بیمارستان های خصوصی و دولتی است/ بخشی از معوقات پرستاران پرداخت شده است/ مردم، پزشکانی که خارج از تعرفه، درخواستی دارند را معرفی کنند

 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، گفت: روزانه پنج هزار بیمار غیر بومی برای درمان، وارد این استان می شوند.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمود نوری شادکام با بیان این مطلب، اظهار داشت: در یک سال گذشته 1.5 میلیون نفر از خارج استان برای بهره مندی از خدمات درمانی وارد این استان شده اند.
 
وی با بیان اینکه مراکز درمانی استان یزد، ظرفیت پذیرش سالانه سه میلیون نفر بیمار غیر بومی را دارند، تصریح کرد: از خود استان هم، سالانه حدود 3.5 میلیون نفر به بیمارستان ها، مراکز درمانی و مطب ها مراجعه می کنند.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، گفت: در مجموع و در حال حاضر، پنج میلیون نفر بیمار بومی و غیر بومی در مراکز درمانی یزد پذیرش می شوند.
 
حضور بیماران غیر بومی، عامل ورود سرمایه و ایجاد اشتغال
این فوق تخصص نوزادان، اضافه کرد: اگر هر بیمار غیر بومی برای ورود به این استان، حداقل 10 میلیون ریال شامل هزینه درمان، اقامت، غذا و کرایه هزینه کند، با احتساب ورود 1.5 میلیون بیمار و همراه آنان به استان، یک هزار و 500 میلیارد تومان در این خطه هزینه می شود که رقم قابل توجهی است.
 
وی گفت: اینکه گفته می شود نباید بیماران غیر بومی را در مراکز درمانی یزد پذیرش کرد، منطقی و انسانی نیست. ضمن آنکه بخشی از اشتغال استان را هم تحت الشعاع قرار می دهد.
 
یزد، رتبه اول تعداد تخت و پزشکان کشور را داراست
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد، تعداد تخت های موجود در مراکز تشخیصی و درمانی استان را سه هزار تخت برآورد کرد و یزد را در این زمینه حائز رتبه اول در کشور دانست.  
 
به گفته وی از لحاظ تعداد پزشکان هم به نسبت جمعیت، استان یزد رتبه نخست کشور را در اختیار دارد.
 
هر یزدی، سالانه، دو  تا سه بار به مراکز درمانی مراجعه می کند
دکتر نوری شادکام، تاکید کرد: هر یزدی، سالانه به طور متوسط 2 تا سه بار به مراکز درمانی، بیمارستان ها و مطب پزشکان استان مراجعه می کند. 
 
تکلیف یک بیمار باید در مدت چهار ساعت در اورژانس مشخص شود
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در ادامه با بیان اینکه هر زمان یک بیمار به اورژانس وارد می شود، باید در کوتاه ترین زمان ممکن تکلیفش مشخص شود، گفت: گاهی مراجعه کنندگان به اورژانس ها تا 48 ساعت معطل و بلاتکلیف می مانند و این امر زیبنده نیست.
 
دکتر نوری شادکام، افزود: باید بهترین خدمات در کوتاه ترین زمان ممکن به بیماران و مراجعه کنندگان ارائه شود.
 
به گفته وی در راستای همین هدف، مشکلات و معضلات بیمارستان ها را بررسی و به صورت مکتوب به همان مرکز درمانی ارجاع می دهیم تا آن را رفع کنند.
 
راه اندازی مرکز ید درمانی در استان یزد
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد از راه اندازی مرکز ید درمانی در این خطه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تا پیش از این مردم برای استفاده از خدمات این بخش باید به اصفهان یا تهران مراجعه می کردند.
 
وی همچنین یادآور شد: بزودی سه دستگاه سی تی اسکن در دو شهرستان میبد و مهریز و همچنین بیمارستان فرخی یزد نصب و راه اندازی می شود که می تواند ظرفیت پذیرش بیماران غیر بومی نیازمند خدمات تصویر برداری را افزایش دهد.
 
دکتر نوری شادکام در ادامه اظهار داشت: مراکز درمانی خصوصی و دولتی از نظر ارائه خدمات درمانی، هیچ تفاوتی با هم ندارند و همه آنها مطلوب هستند. البته تنها تفاوت آنها در هتلینگ است که در بخش خصوصی نظارت ها در آن هماهنگ تر است که بیمار هم میل بیشتری به آن دارد.
 
بخشی از معوقات پرستاران پرداخت شده است
دکتر نوری شادکام، با اشاره به پرداخت نشدن معوقات پرستاران مراکز درمانی دولتی در این استان در یک سال گذشته که موجب ناخرسندی کادر پرستاری این مراکز شده بود، تاکید کرد: معوقات آنان تا مهر ماه سال 96 پرداخت شده و با تامین اعتبار، بقیه آن هم پرداخت خواهد شد.
 
در برخورد با متقلبان پزشکی، ضعف قانون داریم/ مرکز سه متقلب، پلمپ شد
وی با بیان اینکه با متقلبان و متخلفان بخش پزشکی در این استان قاطعانه برخورد می شود، افزود: تنها ضعف موجود در این زمینه، نارسایی قانون است.
 
وی تصریح کرد: امسال محل کار سه متقلب که با وجود نداشتن مدرک تخصصی و پروانه کار، مبادرت به ویزیت بیماران و تجویز دارو می کردند، پلمپ شد.
 
این استاد دانشگاه، بیان کرد: اغلب پزشکان یزد در زمره افراد خدوم، متعهد و اخلاق مدار هستند.
 
به گفته وی البته در میان پزشکان هم مثل اصناف دیگر، افرادی هستند که به قانون احترام نمی گذارند و در حق مراجعین، اجحاف می کنند.
 
نوری شادکام از مردم خواست، چنانچه در سطح استان با درخواستی خارج از تعرفه قانونی روبرو شدند، پزشک مربوطه را به دانشگاه علوم پزشکی معرفی کنند. 
 
وی تعداد مطب های پزشکان و دندان پزشکان استان را حدود سه هزار باب عنوان کرد که بازرسی از همه آنها از عهده بازرسان خارج است و تنها می توان به شکایت های مردمی متکی بود./143/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٥ تير ١٣٩٧ - ٠٨:٥٨ / شماره خبر: ١٧٨١١٨ / تعداد نمايش: 971

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج