وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نقش مخرب شبکه های اجتماعی در سلامت روانی جامعه

ورود اینترنت به زندگی تحولی شگرف و نوینی در جامعه بشری ایجاد کرده و فعالیت در شبکه های اجتماعی، جزئی ثابت از برنامه های روزمره مردم شده و هر روز نیز ابعاد آن گسترده‌تر می‌شود.

این روزها برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی نظیر وایبر، لاین و چند شبکه اجتماعی موبایلی دیگر در تولید و انتشار اخبار بی پایه از طریق نفوذ در افکار عمومی فعالیت می‌کنند.

شبكه‌های اجتماعی همان طور كه از نام‌شان پیداست ماهیت اجتماعی دارند و به دلیل اینکه گفتمان چندصدایی بر آن‌ها حاکم است، با "رسمیت" همخوانی ندارد و صرفا منتقل کننده اخبار هستند نه تولید کننده آن.

بنابراین خبررساني در شبكه‌هاي اجتماعي مجازي تحت رهبري كاربران، مديريت افكار را دنبال مي‌كنند و ماهيت اين شبكه‌ها مراوده‌اي و اجتماعي است بنابراین بسياري از اخبار كه ممكن است غير واقعي باشند نیز در اين شبكه ها تكثير مي شوند.

گاهی انتشار اخباری کذب در فضای مجازی که مبنای درست و موثقی نداشته، موجب شایعه پراکنی، ایجاد رعب و وحشت مردم می شود بخصوص اگر این اخبار ارتباط مستقیم با سلامتی و جان مردم داشته باشد. اخباری چون: مرگ افراد در اثر تزریق دارو در بیمارستانها، شیوع آنفولانزای خوکی، ورود ابولا به ایران، وجود مواد سمی در پوست میوه ها و دیگر موارد.

همه ما می دانیم که، اطلاع‌رساني در فضا و شبكه‌هاي اجتماعي با گذشته تفاوت پيدا كرده است بطوریکه انسان در فضاي ديجيتال محدوديتي ندارد و هر فردي مي‌تواند با هر فركانسي يا پهناي باندي به اطلاع‌رساني و دريافت اطلاعات بپردازد.

اما سوال اینجاست که، به راستی کاربرانی که پیام‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌ دهند از صحت و سقم آن‌ها چقدر اطلاع و اطمینان دارند؟

اصولا صفحات در شبکه‌های مجازی یا مربوط به یک شخص می‌شود یا ممکن است مربوط به یک خبرگزاری باشد و داشتن صفحه اختصاصی ممنوعیتی ندارد، بنابراین شبکه‌های اجتماعی وسیله انتقال اخبار هستند نه تولید اخبار که این دو مسئله را باید از هم جدا کرد چون هر کسی  که بخواهد اخباری را دنبال کند به خبرگزاری‌ها، مطبوعات رسمی و کانال‌های تصویری‌ مراجعه می‌کند و از طریق شبکه‌های اجتماعی به دنبال اخبار نیست.

از سویی دیگر، در عرصه رسانه همیشه صحت مهم‌تر از سرعت بوده، آن‌هایی هم که در شبکه‌های اجتماعی هستند به دنبال اخبار صحیح می‌گردند بنابراین کاربران باید در قبال ابزاری که در دست دارند متعهد باشند و از طرح مسایل پیش پا افتاده، غلط و بدون اولویت دوری کرده و موظف به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی باشند.

سخن آخر اینکه در این فضای لجام گسیخته انتشار اخبار و پیام های غیر واقعی در شبکه های اجتماعی، خلاء های قانونی برخوردهای حقوقی و قضایی با پدیدآورندگان این پیام ها بیش از هر زمانی احساس می شود، اگر چه حوزه های امنیتی و انتظامی با اتکاء به قوانین موجود می توانند، با کسانی که مستقیما آرامش روانی و اجتماعی مردم و جامعه را به خطر می اندازند برخورد مناسب و بازدارنده داشته باشند./

دکتر زارع نژاد/ مشاور وزیر و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٢ اسفند ١٣٩٣ - ١٠:٣١ / شماره خبر: ١٢٢٢٩٦ / تعداد نمايش: 6850

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج