وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

خبرنگاران چشم و گوش جامعه هستند

دیداری خوب و به یادماندنی از بیســتمین نمــایشــــگاه مطبوعــات و خبــرگــزاری‌ها داشتم. با این که حدود 5 ساعت در نمایشگاه بودم، متأسفانه به دلیل ازدحام و ســؤالات متعدد خبرنگـــاران، فرصت نشد از تعداد بیشتری از غرفه‌ها دیدار کنم؛ به ویژه غرفه نشریات شهرستان‌ها که بســـیار دوست داشتم آن‌هــا را ببینــم و نظــرات مســئولان‌شــان را بشــنوم. امیدوارم دوستان این را بر من ببخشایند. اما آن‌چه بیش از هر چیز برایم اهمیت داشت، نگاه اصحاب رسانه به فعالیت‌های یک سال گذشته حوزه سلامت بود. در حقیقت نمایشگاه را به مثابه یک تریبون آزاد برای نقد سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌دیدم؛ چرا که خبرنگاران چشم و گوش جامعه هستند و با رصد اخبار و اتفاق‌ها، نقش مهمی در دریافت و انعکاس خبرها دارند.

به همین دلیل است همیشه مسئولیت خطیری بر عهده رسانه‌ها است، چرا که علاوه بر نقد، باید انصاف هم داشته باشیم که نتیجه‌اش می‌شود «نقد منصفانه». خوشبختانه واکنش‌ها در مجموع مثبت بود و از همه عزیزان هم می‌خواهم نقاط ضعف را از طریق سامانه‌های اختصاصی به بدنه کارشناسی وزارت‌خانه منتقل کنند. مجموعه نظرات دوستان خبرنگار، باز هم این باور را در من تقویت کرد که راه درستی را آغاز کرده‌ایم و باید با قدرت در این مسیر به پیش رویم.

از این فرصت استفاده می‌کنم و سخنی هم با اهالی محترم رسانه می‌گویم. اگر من یک فرد رسانه‌ای بودم تمام تلاشم را به کار می‌بردم که آرامش مردم را به هم نزنم؛ اگر من یک فرد رسانه‌ای بودم اخبار را طوری منعکس می‌کردم که امید و نشاط در بین مردم افزایش پیدا کند.

دوستان عزیز، من از نزدیک تلاش همکارانم در هیأت دولت را می‌بینم و از شرایط کشور هم اطلاع دارم؛ به همین دلیل ایمان دارم که این دولت مستحق برخی از نقدها و صحبت‌های نابجا نیست. رییس جمهور، معاونان و وزرا، همه شیفته خدمت هستند و برای رفع مشکلات مردم، این مسئولیت‌ها را  پذیرفته‌اند. از همین رو مطبوعات و خبرگزاری‌ها می‌توانند و لازم است در مسائل گوناگون به دولت کمک کنند تا با کم‌ترین هزینه بتوان مشکلات را حل کرد. به عنوان مثال نقش رسانه‌ها در پیشگیری از تخلف و فساد در کشور بسیار مهم و تأثیرگزار است. در حوزه سلامت نیز امکان بروز تخلف وجود دارد که رسانه‌ها می‌توانند با نقد صحیح و اطلاع رسانی به موقع و مناسب مانع تکرار آن شوند.

یکی دیگر از اقدامات مهم رسانه‌ها در این عرصه که البته انجام هم می‌شود؛ هشدار به مردم درباره مخاطرات سلامت است؛ مسائلی مانند افزایش چاقی، کم تحرکی، استرس، تغذیه نامناسب، مصرف بیش از حد نمک و چربی و عدم کنترل فشار خون؛ باید مردم را آگاه کنیم تا سبک زندگی خود را اصلاح کنند و زندگی سالم‌تری داشته باشند.

مسئولیت من نیز در برابر مردم، تلاش برای سامان امور ایشان و در قبال دولت، همراهی و کمک به رییس جمهور است که آن را یک تکلیف اخلاقی و ملی می‌دانم.

دکتر روحانی در مراسمی که از وزارتخانه‌های برتر تقدیر می‌شد، اعلام کرد که من با پافشاری ایشان

 این مسئولیت را قبول کردم و چیزی که از خدا خواسته‌ام و با او عهد کرده‌ام، این است که این دوره را به‌سلامت به اتمام برسانم. کار اصلی من در حوزه علم و آموزش است و مطمئناً بعد از اتمام مسئولیتم به حرفه خود باز خواهم گشت.

اعتقاد قلبی من هم این است که حوزه بهداشت و درمان هر قدر از حاشیه‌ها به دور باشد، بیشتر می‌تواند برای سلامت مردم کار و فعالیت انجام دهد. به همین دلیل از دوستانی که قلم به دست دارند ـ قلمی چنان شریف که خداوند متعال به آن قسم یاد کرده است ـ انتظار دارم همه تلاش خویش را به کار گیرند تا برای حوزه سلامت حاشیه سازی نشود. این نه از نگاه یک وزیر که از پنجره دید یک خدمتگزار است. ما باید از حاشیه‌ها دور باشیم تا بتوانیم با انگیزه بیشتری برای ارتقاء سلامت مردم گام برداریم. وظیفه ما پرداختن به مسائل سیاسی نیست؛ من و همکارانم باید با همه توان در خدمت این ملت شریف باشیم و برای داشتن انسان‌ها و جامعه‌ای سالم‌تر تلاش کنیم.

با همین دیدگاه، من و همکارانم خود را وقف خدمت به این ملت بزرگ و شریف کرده‌ایم و از خدای مهربان خواسته‌ایم که سرانجام کارمان چنان شود که او خشنود باشد و ما رستگار.

دكتر هاشمي/ وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٣ - ١١:٥٨ / شماره خبر: ١١٦٢٨٦ / تعداد نمايش: 3344

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج