وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

گامی دیگر در راستای دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی؛

آغاز به کار کلینیک های سیار دندانپزشکی در مناطق محروم استان تهران


برای دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی استفاده از کلینیک های سیار دندانپزشکی در مناطق محروم تهران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آغاز شد.

به گزارش وبدا، رئیس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر اهمیت نقش دسترسی اقشار گوناگون به تسهیلات و امکانات کارآمد سلامت دهان و دندان در حفظ و ارتقا سلامت جامعه، اظهار داشت: وجود مشکلاتی از قبیل پراکندگی جمعیت و توزیع نامتعادل تجهیزات و امکانات بهداشتی و درمانی در مناطق مختلف کشور، انجام اقداماتی اساسی را در جهت ارائه خدمات اولیه در مناطق محروم می طلبد.

دکتر رحمانعلی طاهری ادامه داد: یکی از خدمات بهداشتی درمانی که به دلیل عدم توجه کافی در مناطق محروم و حاشیه ای توسعه کمتری یافته است، خدمات دندان پزشکی است. از این رو وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی به منظور پاسخگویی به نیاز مردم به خدمات دندانپزشکی و در راستای اجرای هر چه بهتر طرح تحول سلامت دهان و دندان و دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی، برای اولین بار در تاریخ نظام سلامت کشور، اقدام به تهیه و توزیع کلینیک های سیار دندانپزشکی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کرده است.

وی افزود: هدف از تهیه و توزیع این موبایل کلینیک ها، کمک به ارتقا شاخصها و سیمای سلامت دهان و دندان در کشور با توجه ویژه به مناطق محروم، افزایش دسترسی اقشار آسیب پذیر و محرومین به خدمات سلامت دهان، ارتقاء فرهنگ کار جهادی و داوطلبانه در حوزه دندانپزشکی و جلب حمایت خیرین در حوزه سلامت دهان می باشد.

دکتر طاهری در خصوص کلینیک‌های سیار دندانپزشکی تحت پوشش این دانشگاه گفت: تعداد 3 دستگاه کلینیک سیار دندانپزشکی به معاونت بهداشت دانشگاه واگذار شده است که با بررسی های کارشناسی بعمل آمده، توسط گروه سلامت دهان و دندان این معاونت و با توجه به تعداد جمعیت دانش آموزی تحت پوشش، این کلینیک های سیار به شبکه های بهداشت و درمان پاکدشت، ورامین و پردیس تحویل داده شد.

وی افزود: گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه در نظر دارد با استفاده از ظرفیت های موجود و توان نیروهای داوطلب و جهادی دندانپزشک، نسبت به ارائه خدمات رایگان به جامعه هدف تحت پوشش در مناطق محروم و کم برخوردار اقدام کند.

دکتر طاهری گروه هدف دریافت خدمات رایگان کلینیک‌های سیار دندانپزشکی را افراد زیر 14 سال و مادران باردار خواند و ادامه داد: با استفاده از این موبایل کلینیک ها امکان دسترسی افراد محروم و نیازمند خدمات سطح یک و دو دندانپزشکی در دورترین نقاط تحت پوشش دانشگاه، امکان پذیر خواهد شد.

رئیس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص نحوه ارائه خدمات در این موبایل کلینیکها گفت: در کلینیکهای سیار خدمات رایگان سطح یک شامل فیشورسیلانت، فلورایدتراپی و خدمات سطح دو (درمان) شامل ترمیم، پالپوتومی، جرم گیری، خارج کردن دندانهای عفونی و درمان پالپ زنده صورت می گیرد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ مرداد ١٣٩٦ - ١٠:١٧ / شماره خبر: ١٦٤٩١٢ / تعداد نمايش: 3248

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج