وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > كشيدن دندان شيري پيش از 4 سالگي موجب اختلال در تكلم كودك مي‌شود
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  كشيدن دندان شيري پيش از 4 سالگي موجب اختلال در تكلم كودك مي‌شود

يك دندان‌پزشك اطفال گفت: كشيدن دندان شيري پيش از 4 سالگي موجب اختلال در تكلم كودك مي‌شود.

به گزارش وب دا، دكتر بصير دندانپزشک با تاكيد بر اهميت مراقبت از دندان‌هاي شيري، گفت: برخي افراد تصور مي‌كنند كه دندان‌هاي شيري نيازمند مراقبت نيستند در صورتی که، به همان صورت كه از دندان‌هاي دائمي مراقبت مي‌شود، بايد به بهداشت دندان‌هاي شيري هم توجه داشت.

 اين متخصص دندان‌پزشكي اطفال افزود: اگر يك دندان شيري به هر دليل دچار پوسيدگي و شكستگي شود، دندان‌هاي كناري جاي آن را پر مي‌كنند و در نتيجه دندان دائمي فضاي لازم براي رشد را در اختيار نخواهد داشت.

عضو هيات علمي دانشگاه با اشاره به اينكه دندان‌هاي شيري قسمت جلوي فك معمولا در سن هفت سالگي مي‌افتند و دندان‌هاي دائمي رشد خود را آغاز مي‌كنند، ولي دندان‌هاي آسيا تا سن 12 سالگي در دهان كودك باقي مي‌مانند، گفت: در چنين شرايطي اگر حتي يكي از اين دندان‌ها با مشكل مواجه شود، تغذيه كودك مختل مي‌شود و كودك در سن رشد، با اختلال تغذيه‌اي مواجه مي‌شود.

 دكتر بصير اظهار داشت: دندان‌هاي شيري قسمت جلوي فك نبايد پيش از چهار سالگي كشيده شوند، زيرا ممكن است تكلم كودك با مشكل مواجه شود زیرا براي بيان برخي حروف لازم است زبان با دندان‌هاي جلويي در تماس باشد و فقدان حتي يكي از اين دندان‌ها ممكن است موجب ايجاد اختلال در تكلم و رشد فك كودك شود.

وی اضافه کرد: رعايت بهداشت دهان در دوران نوزادي و پيش از رشد دندان‌هاي شيري هم اهميت دارد. در اين دوران والدين بايد لثه كودك را تميز كنند تا از تجمع شير و مواد غذايي بر روي لثه پيش‌گيري شود.

دكتر بصير در پایان گفت: ميزان مصرف مواد غذايي نامناسب مهم نيست بلكه ‌تكرار مصرف اين مواد مي‌تواند به دندان‌ها آسيب برساند به عنوان مثال مصرف مداوم لواشك، پفك و شيريني و شكلات در كودكان موجب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود. براي پيش‌گيري از پوسيدگي دندان كودكان، توصيه مي‌شود دانه‌هاي روغني، گردو و پسته جايگزين شيريني و پفك شوند./105/205/202

 
 شنبه ٢٣ مهر ١٣٩٠- ١٠:٠٥ / شماره خبر: ٤٦١٨٢
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج