وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
صفحه اصلياخبار فرهنگ سلامتپيام هاي سلامتيفیلم و تیزربازی های سلامتنرم افزارهای سلامتجدیدترین مطالب سلامتباورهای غلطروزهای سلامتآموزش همگانی تغذیه
صفحه اول
تماس با ما
RSS
سه شنبه ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٨  -  
 » 
عنوان ها
جدیدترین اخبار
جدیدترین مطالب
اخبار > پنج درصد جمعيت 65 ساله و بالاتر به بيماري آلزايمر متوسط تا شديد مبتلا هستند
 


نسخه چاپي  ارسال به دوست
 
  پنج درصد جمعيت 65 ساله و بالاتر به بيماري آلزايمر متوسط تا شديد مبتلا هستند

پنج درصد جمعيت 65 ساله و بالاتر به بيماري آلزايمر متوسط تا شديد مبتلا هستند و اين در حاليست كه 10 تا 15 درصد سالمندان در همين گروه سني از بيماري آلزايمر خفيف رنج مي برند.

دبیر علمی انجمن آلزایمر ایران در گفتگو با خبرنگار وب دا،‌ ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: بيماري آلزايمر نوعي اختلال مغزي است كه در آن آسيب ديدگي و مرگ سلول هاي مغزي سبب بروز اختلال در حافظه، تفكر، قضاوت، زبان و ساير كاركردهاي عصبي و در پي آن تغيير در رفتار و شخصيت فرد مي شود.

دكتر مهشيد فروغان در خصوص انواع بيماري آلزايمر گفت:‌ نوع تك گير اين بيماري بيشتر افراد 65 ساله و بالاتر را مبتلا مي كند، عامل وراثت در آن نقش چندان مهمي ندارد و شايعترين نوع اين بيماري به شمار مي رود همچنين نوع فاميلي كه عامل وراثت در آن نقش تعيين كننده دارد و معمولاً مستقيماً از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود معمولاً در سنين پايين تر دهه هاي چهار و پنج عمر شروع مي شود و شيوع كمتري دارد.

وي با اشاره به اين كه هر زوال عقلي بيماري آلزايمر نيست تصريح كرد: زوال عقل بيش از صد علت دارد كه بيماري آلزايمر شايعترين، آنهاست و برخي از علل كم و بيش درمان ناپذير زوال عقل،‌ بيماري آلزايمر و اختلالات وابسته، بيماري پاركينسون، سكته و ضايعات عروقي مغز، ضربه مغزي، ايدز و  مصرف دراز مدت برخي از داروها مانند الكل است.

دبیر علمی انجمن آلزایمر ایران در خصوص علائم ونشانه هاي اين بيماري را به سه مرحله ابتدايي، مياني و متوسط و پاياني و شديد تقسيم كرد و گفت:  افراد مبتلا به اين بيماري در مرحله ابتدايي يك سئوال را بارها و بارها تكرار مي كنند، در نام بردن وسايلي كه به طور روزمره با آن سر وكار دارند دچار اشكال مي شوند، نام نزديكان را فراموش مي كنند،‌ گاهي راه خانه را گم مي كنند،‌ موقعيت زمان و مكان را تشخيص نمي دهند و آداب اجتماعي را رعايت نمي كنند.

دكتر فروغان ادامه داد:‌ در مراحل مياني و متوسط، اختلال حافظه شديدتر مي شود مثلا نام فرزندان يا همسر را فراموش مي كنند، در انجام فعاليت هاي عادي و روزمره مانند غذا خوردن ، شستشو و لباس پوشيدن مشكل دارند و گاه بي اختياري ادرار پيدا مي كنند و به اختلالات رفتاري مانند عصبانيت ، بيقراري ، پرخاشگري و مسايلي مانند سوء ظن، توهم و بيخوابي دچار مي شوند.

وي همچنين درباره مرحله پاياني بيماري آلزايمر ابراز داشت:‌ در اين مرحله فراموشي به قدري شديد مي شود كه حتي هويت خود را فراموش مي كنند، قدرت تكلم را از دست مي دهند، كنترل ادرار و مدفوع را از دست مي دهند، قدرت حركت را از دست مي دهند، مشكلات بلع پيدا مي كنند،‌ زخم بستر پيدا مي كنند و به علت عفونت و نارسايي دستگاه هاي حياتي بدن فوت مي كنند. /203

 

 

 
 چهارشنبه ٢٩ تير ١٣٩٠- ١١:٣٢ / شماره خبر: ٣٨٨١٦
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج